24.04.2013, 00:00 141

SABIR DİLEYEN ÇOĞALIYOR MU?

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Şu son günlerde çevremden öğrendiklerimi sıralayacağım. Bu sözcük, herkesin bildiği “sabret” tir. Sabretmek amstarından üretilmiştir. Toplumun her aşamasında yaşatılmaktadır.

Ailede: Ana-baba, yavrularına “sabret yavrum” diyerek zaman kazanmaya çalışmaktadır.

Komşulukta: Bir insanı yedi komşusundan sorarlar. Komşuları anlamay çalışalım. Onları beğenilmeyen hareketleri karşısında sabırlı olmayı bileyim.

Mahallede: Mahalledeki her ailenin davranışı farklı olabiliyor. Olgun davranabilenler birbirlerine sabır diliyorlar.

Yönetimde:

Muhtarlıklar: Evet, muhtarlar seçimle belli ediliyor. Onların vaatlerini yerine getiremedikleri zaman, herkes birbirlerine “sabırlı olun” diyor.

Kaymakamlıklar: Her vatandaşın sorunuyla ilgileniyor. Elindeki olanakları kullanıyor. Hepsinin üstesinden gelemiyor. Kaymakamlığın çalışmasından memnun kalanlar birbirlerine sabır tavsiye ediyorlar.

Belediyeler: Belediye başkanlığı siyasal partiler tesbit ediyorlar. İlin, ilçenin sorunlarını çözmeye kalkıyorlar. Başardıkları ve başaramadıkları oluyor. İlini ve ilçesini sevenler, birbirlerine sabırlı davranalım telkininde bulunuyorlar. Sabır bir yere kadar yapılıyor. Yapılamayınca eleştiri eleştiriyi sahneye taşıyor.

Bu sabır dileme öyle boyut kazanıyor ki, Bakanlıklar, kurumlar, sivil toplum kuruluşları bile acı acı eleştiriliyor. Herkes yine birbirine sabırlı olmayı yeğliyor.

Sorunlar iktidar boyutuna ulaşınca sabredenlerin sabrı azalıyor. Partiler, kurumlar, medya veryansına geçebiliyorlar. Her telden bir ses çıkıyor. Akıl-mantık-bilim yolunda olanları ön planlara çıkarabiliyorlar. Herkes, her konuya ülke açısından değil, kendi görüşünde çözüm arıyor. Açılım kavramına girince zincirdeki halkalar serbest kalabiliyor. Bu ise; toplumun birliğini, bütünlüğünü, dirliğini, sevgilerini, saygılarını aşındırıyor. Bunu görenler, her bireyi, ülkeye sahip çıkmaya çağırıyor.

İnsanoğlu, ne denli sıkıntılar içerisine düşse de geleceği düşünür, sabretmeyi de bilir. Ülkesinde sevgi ortamını yaratmayı da başarır. Çünkü gelecek kuşaklar ancak sevgi ortamında yetiştirilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner443
banner255
banner133
10°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Ocak 2021
İmsak 06:21
Güneş 07:48
Öğle 12:58
İkindi 15:33
Akşam 17:57
Yatsı 19:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@