13.07.2010, 00:00 172

ROMA TATİLİ

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Mayıs ayında İtalya’ya yaptığımız seyehat hakkındaki bir yazıyı sizlerin değerlendirmesine sunmuştum. Bu yazımda, ziyaret etmiş olduğumuz Roma Floransa, Milano ve Venedik hakkında Yemen, Varşova ve St. Petersburg hakkında olduğu gibi geniş kapsamlı  bilgiler vermeyeceğimi bildirmiştim. Bunun nedeni olarak da İtalya hakkında Çorum Haber Gazetesi’nde ve basında sık sık yazılarak çıkması olduğunu belirtmiştim.

*     *     *

Roma’da gezerken hediyelik eşya satan mağazalarda Audrey Hepburn ve Gregory Peck’in başrollerini oynadıkları ve daha sonra  Monaco Prensesi olacak Gruce Kelly’in rol aldığı 1953 yılında çevrilen Roma Tatili filmindeki sahnelere ait hatıra eşyaları satılıyordu. Bunlar arasında  ikisinin bir Vespa motosiklet üzerindeki fotoğraflarını görünce 15 yaşında bir delikanlı olarak bu filmi izlerken ne kadar etkilendiğimi hatırladım.

Filmin 24 yaşındaki genç artisti Audrey Hepburn’u çok beğenmiş ve o zarif cana yakın halinden etkilenmiştim. Bu nedenle onun bütün filmlerini izlediğim gibiBirleşmiş Milletler UNICEF elçisi olarak çocuklar için verdiği hizmetleri de takip etmiştim.

1993 yılında ölen Audrey Hepburn unutulmadığı konusunda Hürriyet Gazetesi’nde rastladım. ABD’de yayın yapan bir kanalın anketine göre Hollywood’un efsane ismi Audrey Hepburn geçen yüzyılın en güzel kadını seçilmiş.

Geri dönüp baktığımda, Almanya’da 1959 yılında satın aldığım Vespa motosikletimle kız arkadaşımla dolaşırken acaba beğendiğim bu filmdeki sahneleri taklitmi ediyordum diye düşünüyorum...

*     *     *

Bu filmde izlediğim Roma tatili dışında bu seyehatimle birlikte üç defa Roma’yı ziyaret ettim. Birincisini Çorumlu arkadaşım Yalçın Alaybeyoğlu ile 1958 yılında, ikincisi 2006 yılında kızım ve oğlum ile, üçüncüsünü ise bu sene eşimle birlikte yaptım.

2750 yıllık tarihi olan bu kentin her tarafı tarihi eserler ve Roma İmparatorluğu’nun mehteşem izlerini ihtiva etmektedir. O dönemin kalıntılarının bulunduğu ‘Roma Forum”, “Palantina Hill”, “The Arch of Constantine” ve “Collesseum” bulunduğu bölge şehrin en görülmesi gereken bölgesidir.

*     *     *

Önünde fotoğraf çektirdiğim “Collesseum” dev bir elips yapı olup büyük ekseni 188 m, küçük ekseni 156 m’dir. Yüksekliği ise 50 m’dir. Halkın biraraya geldiği, çeşitli oyunların icra edildiği bu amfi tiyatroda oturma yerleri 5 farklı seviyede olup en üst seviye oturma yeri mermerlerle kaplı olup senatörlere, en alt seviye ise tahta ile kaplanmış ve bayanlara tahsis edilmiştir.

*     *     *

“Collesseum”u gezerken o dönemde burada dolaşan “Gladyatör”ler gözlerimin önünden geçti... Ve işte o anda tahsil yaptığım Hannover’de kaldığım öğrenci yurdunda  bir “Fashing Kutlaması”nda kendi imkanlarımla tek başıma hazırladığım “Gladyotör” kıyafetimle  “Kostüm Yarışması”nda birinci seçildiğimi hatırladım.

*     *     *

Tarihde dünyanın merkezi olarak kabul edilen Roma, bugün de Hıristiyanların en kutsal şehridir.

Antalya, 10 Temmuz 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@