31.08.2016, 00:24 643

RİO OLİMPİYATLARI’N DA ELDE EDİLEN BAŞARI ve DEĞERLENDİRİLMESİ

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

5-21 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen 2016 Yaz Olimpiyatları (XXXI. Olimpiyat Oyunları) Maracana Stadyumu'nda yapılan törenle sona erdi. Karnaval havasında geçen tören 3 saat sürdü.
16 gün süren 31. Olimpiyat Oyunları'na 10 mülteci sporcudan oluşan bir takım ile 206 ülkeden toplam 11 bin 303 sporcu katıldı. Olimpiyat bayrağı, 2020 olimpiyatlarını düzenleyecek olan Tokyo'ya devredildi.
Gecenin en coşkulu anlarından biri ise, Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin, yeşil bir boru içinden bilgisayar oyunu kahramanı Super Mario kostümüyle çıkması oldu.Milyarlarca kişinin de televizyonlarından canlı olarak izlediği kapanış töreninin sonunda olimpiyat ateşi söndürüldü. Rio Olimpiyatları kapanış töreniyle sona erdi. Türk bayrağını, oyunlarda altın madalya kazanan milli güreşçi Taha Akgül taşıdı.
Yerel dans ve müziklere yer verilen törende birçok sanatçı sahne aldı. Ayrıca kapanış töreninde büyüleyici bir havai fişek gösterisi de yapıldı.
Dünyada 206 ülkenin katıldığı bu büyük spor yarışmasında madalya dağılımında ilk 20’de yer alan ülkelerin ve Türkiye’nin aldığı madalyaların dağılımı aşağıda görülmektedir:


Bu tablo incelendiğinde ilk 14’de yer alan ülkelerin Brezilya dışında tamamının kalkınmış ve spora önem veren ülkeler ve AB ülkeleri olduğu dikkat çekmektedir.15.sırada yer alan Kenya ve 16.sırada yer alan Jamaika ve 18.sırada yer alan Küba’nın olimpiyatlarda, özellikle atletizm dalında başarılı oldukları bilinmektedir. Bu başarının, Brezilya’nın ev sahibi olmasının verdiği avantaj ile bu üç ülkenin ekonomik olarak kalkınmış ülkeler arasında yer almamalarına rağmen Küba gibi spora özel önem verdiklerinden ve Kenya, Jamaika gibi atletizm sporuna yatkın olmalarından kaynaklandığını düşünüyorum.
Ülkemiz aldığı 8 madalya ile 41.sırada yer almaktadır. Bu kez 21 branşta ve 105 sporcu ile temsil edilmemize bakıldığında ve kazandığımız madalya sayısı neredeyse 2008 Pekin ve 2012 Londra Oyunları’nın toplamına ulaşması bir başarı gibi görünse de dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında 17. sırada yer alan Türkiye’nin aynı başarıyı olimpiyatlarda gösterememesi ve ilk 20’ye giremeyişi üzücü olup üzerinde durulması gereken bir husustur.
Ülkemizin olimpiyatlarda beklenilen ve arzulanan başarıyı gösterememesinin ana nedenlerinden birisi ülkemizde genel olarak futbol dışında diğer spor dallarına önem verilmemesi, futbolun dışında kalan branşlardaki sporculara sağlanan maddi imkanların çok kısıtlı olmasıdır.
Türkiye’de faal sporcu sayısı 3.5 milyona ulaşmışken futbol hariç olimpik sporlarda bu rakam 304bin 858’dir. Bu sayıyı toplam nüfusumuza böldüğümüzde ülkemizde federasyonlara bağlı spor yapanlarının sayısının yaklaşık yüzde 0.5 olduğu görülmektedir. Sporda gelişmiş ülkelerde bu sayı yüzde 3 ile 6.5 arasında olup dünya ortalaması ise yüzde 2 ile 3 arasındadır. Bu rakamlar, ülkemizde nüfusumuza göre faal sporcumuzun yok denecek kadar az olduğunu ortaya koymaktadır.
Türkiye’deki erkek sporcu nüfusu, toplam sporcu nüfusunun % 66.41’lik kısmını, kadın sporcu nüfusu ise % 19.52’lik kısmını oluşturmaktadır.
Genel olarak ülke olarak spor yapmıyoruz. Basketbol Federasyonu’nun verdiği rakamlara göre Türkiye’de faal basketbol oynayan sadece 3 bin 545 sporcu bulunmaktadır. Türkiye’ye en yakın nüfusa sahip Almanya’da her 100 bireyden 30’unun lisanslı olarak spor yaptığı ve bu sayının Türkiye’deki lisanslı sporcu sayısının yaklaşık olarak 10 katı kadar olduğu görülmektedir.
Ülkemizin olimpiyatlarda beklenilen ve arzulanan başarıyı gösterememesinin ana nedenlerinden diğeri ülkemizde spor tesislerinin sayısının az ve yetersiz oluşudur. Ulaşabildiğim Gençlik ve Spor Bakanlığı verilerine göre ülkemizdeki spor tesislerinin sayısı yıllara göre aşağıda verilmiştir.
1985 yılı 803
1986 yılı 1.008
1987 yılı 1.024
1997 yılı 7992
2011 yılı 9287
İnternette bu konu ile ilgili yaptığım araştırmada Almanya’nın Oberhausen şehri ile ilgili yapılan bir araştırmada bulduğum veriler ilgimi çekti. 2009 yılında yapılan bu çalışmada şehrin nüfusunun 218.756 olduğu belirtiliyor. Bu şehirde 241 spor tesisi bulunmaktadır. Bu tesislerden 52’si futbol oynanması bakımından FİFA şartlarını sağlamaktadır.
Başarısızlığımızın nedeni olarak daha birçok husus incelenebilir. Bunu konu hakkındaki yorumu ilgililerin ve spor yüksekokulları mensuplarının daha iyi yapacaklarına inanıyorum
Ülkemiz uzun bir süreden beri Yaz Olimpiyat oyunlarının Türkiye’de yapılması için girişimlerde bulunmakta ve gayret göstermektedir. Bir gün bu Olimpiyatların Türkiye’de yapılacağını düşünerek katıldığımız branş sayısının artırılması gerekmektedir. Bunun için gençlerin çocuk yaşta spora yönlendirilmeleri ve bu sporları yapabilecekleri tesislere kavuşturulmaları gerekir.
Yıllarca benim gibi Çorum’da yüzmeyi bilmeyen gençler yetişirken, bugün 2009 yılında hizmete açılan Çorum Olimpik Yüzme tesisinin etkisiyle gençler için yüzme öğrenme ve yüzme sporu yapma doğal bir hale dönüşmüştür.
Toplam 28 spor dalında mücadele verilen 2016 Rio Olimpiyat Oyunlarına sporcularımız “Binicilik”, “Bisiklet”, ”Boks”, “Jimnastik”, “Eksrim”, “Güreş”, ”Halter”, “Judo”, “Kano”, “Kürek”, “Masa Tenisi”, “Modern Pentathlon”, “Okçuluk”, “Tekvando”, “Tenis”, “Yelken” ve “Yüzme” branşlarında katıldı. Bu branşlar da Çorum’da yeterli tesislere sahip miyiz ? Tesisler olmadığı takdirde bu sporların yapılması ve sporcu yetiştirilmesi mümkün değildir. Çorum’da FİFA şartlarına uygun 1 Futbol sahası olduğunu düşünüyorum. İlerideki bir yazımda Çorum’da mevcut spor tesisleri sayısını ve niteliklerini öğrendikten sonra nüfusu Çorumunkine yakın olan Oberhausen ile bir mukayesesini yapacağım.
1980 yılında bilimsel incelemelerde bulunduğum Amerika’daki Champain- Urbana Üniversitesi nüfusu 30 000 olan bir yerleşimde bulunuyordu. 50 000 talebe ile birlikte toplam nüfusu 80 000 ‘di. 24 spor tesisine sahip olan Champain- Urbana gibi şehirlerde yetişen Amerikan gençliği, bu imkanlara sahip olmanın avantajını kullanarak Rio olimpiyatlarında 1.olmuş ve tabloda görüldüğü gibi 121 madalya almıştır.
Buradan da görüldüğü gibi 2028 yılında İstanbul’da yapılacağını ümit ettiğim Olimpiyatta başarılı olabilmek ve ülkemizin kalkınmışlığına paralel sonuçlar alabilmek için mevcut tesisleri korumak, onları yıkmak yerine yenilemek ve bilhassa gençliğe yeni tesisleri hediye etmek şarttır.Bodrum- Dörttepe 28 Ağustos 2016
-http://spor-saati.tr.gg/T.ue.rkiyede-Spor.htm (Arif YÜCE , Hakan SUNAY Türk Sporuna İlişkin Nicel Gelişimin Dönemsel Olarak İncelenmesi ve Bazı Ülkelerle Karşılaştırılması)
-https://www.oberhausen.de/de/index/rathaus/verwaltung/buergerservice-oeffentliche-ordnungsport/sport/sportentwicklungsportplanung/material_sportentwicklung_sportplanung/sportentwicklungsbericht_oberhausen.pdf
- Hürriyet gazetesi Rio Olimpiyat Oyunları haberleri
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@