15.10.2014, 00:19 908

RESİMDEKİ BU ADAM KİM ?

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Çorum Lisesi'nden sınıf arkadaşım Erol Vuruşkan'ın gönderdiği, “Resimdeki bu adam var ya” başlıklı mailini açtığımda, ekte gönderdiği aşağıdaki fotoğrafı gördüm.Eminim ki sizde resimdeki adamın kim olduğunu biliyorsunuzdur. Resimdeki halkı arasında metroda ayakta seyahat eden ve gazete okuyan İngiltere Başbakanı David Cameron olup, bu duruma ülkemizde ve Ortadoğu'da pek rastlanılmamaktadır. Biraz sertte olsa arkadaşım Cameron'un bu tarz yaşamını, “İbret alınacak bir durum” olarak yorumlamış.
Cameron 11 Mayıs 2010 tarihinde Muhafazakar Parti lideri iken İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth tarafından yeni Başbakanı olarak hükümeti kurmakla görevlendirildi.
43 yaşındaki Cameron, İngiltere'de yaklaşık son 200 yıl içinde makama gelen en genç başbakan oldu.
* * *
Resme konu olan ve halkı gibi yaşayan Cameron'un Wikipedia'da yer alan hayat hikâyesini sizlerle paylaşmayı istiyorum:
“David Cameron 1966 yılında Londra'nın Berkshire bölgesinde doğdu. Kraliyet ailesinin çocuklarının da gittiği Eton Koleji'nde orta öğrenimini gördükten sonra dünyaca tanınmış Oxford Üniversitesi'nde Felsefe, Politika ve Ekonomi eğitimi aldı. Mezun olduktan sonra Muhafazakar Parti'nin Araştırma Bölümü'nde 1988-1993 yılları arasında çalıştı. Daha sonra Maliye Bakanlığı'nda özel danışman olarak görev aldı.
2001 yılında yapılan seçimlerde Muhafazakar Parti'den Londra'nın Witney bölgesi milletvekili seçilerek parlamentoya ilk kez adım attı. Avam Kamarası Sosyal İşler Komitesi üyeliğinde bulundu. 2003 yılı Haziran ayında gölge hükümette eğitim bakanlığına getirildi. Aynı yıl Aralık ayında Muhafazakar Parti Genel Başkan Yardımcısı seçildi. 2005 yılı seçimleri sonrası gölge hükümette Eğitim Bakanı oldu.
6 Aralık 2005 tarihinde Michael Howard'ın istifasıyla boşalan parti genel başkanlığına büyük oranda oy alarak seçildi. Bu tarihten sonra Ana Muhalefet Partisi Lideri sıfatını kazandı.
5 yıl süreyle önce Başbakan Tony Blair ve sonra Başbakan Gordon Brown hükümetleri karşısında muhalefet eden ve değişim vaad eden Cameron, 6 Mayıs 2010 tarihinde yapılan seçimler sonrası partisini 307 milletvekiliyle birinci olarak hükümet kurma pozisyonuna getirdi. Ancak tek başına hükümet etme çoğunluğuna sahip olmadığı için Liberal Demokratlar ile koalisyon görüşmelerine başlayan Cameron 11 Mayıs 2010 tarihinde Kraliçe II. Elizabeth'den başbakanlık görevini aldı.”
* * *
Bingöl Emniyet Müdürü'nün halkın arasına girdiğinde uğradığı menfur suikast, bizim politikacılarımızın kısa sürede İngiltere Başbakanı Cameron gibi hareket edemeyeceğinin bir göstergesi. Ne zaman ülkemiz Avrupa Birliği ülkesi olur; huzur ve güvenliğe kavuşur, eminim ki işte o zaman bizim başbakanlarımız da halkın arasında olur ve onlar gibi yaşar.
İstanbul, 10 Ekim 2014
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@