04.12.2019, 00:02 161

RECEP CAMCI VE KORUNAN CAMİLER

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Geçen hafta ailemizde kutlanan bir nişan töreni için beş gün kadar Çorum’da kaldım, bu süre içinde yaptığım ziyaretleri ve edindiğin intibaları takip eden yazılarımda sizlerle paylaşacağım.

Bu yazılarımdan önce, ilkokulda sınıf arkadaşım olan Recep Camcı’nın aramızdan ayrılışının üçüncü yıldönümü olduğunu oğlu Vahap Camcı bana bildirdi ve anma gecesine davet etti. Bu geceye katılamadım ama mahalli gazetelerde yer alan haberleri dikkatle okudum. Bu haberleri okurken internette dikkatimi çeken bir diğer haber, Makedonya’nın Ohrid kentinde 1573 yılında ibadete açılan tarihi Ali Paşa Camisinin restorasyonunun tamamlandığı ve eski ihtişamına kavuştuğu haberi oldu.

Ohrid Ali Paşa Camisi 1573 yılında Süleyman Paşa tarafından yaptırıldı, 1823’te Belgrad Veziri Maraşlı Ali Paşa tarafından onarıldığı için cami onun adıyla anılmakta olup 1912 yılında Balkan Savaşı sırasında yıkılan 32.5 metrelik minaresi 107 yıl sonra yeniden yaptırılarak ilk kez ezan sesi yükseldi.

Rahmetli Ulu Cami Baş İmam-Hatibi Recep Camcı da Kurucu Meclis üyesi olduğum dönemde bir Çorum ziyaretimde bana Çorum’un en önemli dini yapılarından biri olan ve Selçuklu döneminde inşa edilen Ulu Cami’nin kubbesinin kurşunlarının delindiğini ve caminin bundan zarar gördüğünü anlatmış ve yaptırılması için desteğimi rica etmişti. Ben de kendisinin bu ricasını kırmayarak konuyu takip ettim. Bunun için Vakıflar Genel Müdürü olan hemşehrimiz Emekli General Galip Yiğitgüden’i ziyaret ettim. Kendisinin de bir hemşehri olarak konuya ilgi duyması nedeniyle kısa sürede caminin kurşun kaplamalarının yenilenmesi sağlandı.

Okul arkadaşlığım ve belki de bu katkım nedeniyle her Çorum’a geldiğimde kendisinin yakın ilgisini görmekten büyük mutluluk duydum. Bilhassa 2008 yılında uzun bir tamir döneminden sonra, sahibi bulunduğumuz yeni hamamın açılışı münasebetiyle ailemizin mevlidine eşiyle beraber katılmış ve Mevlidi Şerifi tek başına, ses düzeni olmadan icra etmişti. Aynı akşam da aramızda bulunan ve kendisini yakinen tanıyan bir akrabamız Recep Hafız’ın tek başına bir Mevlid’i icra etmesine nadiren rastlandığını ve bunun bana olan sevgi ve saygısının bir göstergesi olduğunu belirtmişti.

Yazıma son verirken okul arkadaşım Recep Hafız’a Allah’tan rahmet diliyor, din adamlarının topluma faydalı görevler üstlenmesinin ne kadar önemli olduğunu vurgulamayı istiyorum. Ayrıca bu kapsamda Osmanlı Devleti’nin 20 milyon kilometrekareye ulaşan hakimiyet alanında yaptığı eski eserlerin yok olmaması ve korunmasının ülkemizin kültür zenginliklerinin tanınması açısından ne kadar hayati olduğuna dikkati çekmeyi isterim.

İstanbul, 2 Aralık 2019

Kaynaklar:

Rıza Özel, “Ohrid İncisine Kavuştu”, Hürriyet, 29.11.2019

“Recep Camcı İlahilerle Anıldı”, Çorum Haber, 19.11.2019

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 01 Kasım 2020
İmsak 05:37
Güneş 07:02
Öğle 12:29
İkindi 15:18
Akşam 17:46
Yatsı 19:05

Gelişmelerden Haberdar Olun

@