18.05.2018, 00:30 136

RAMAZAN’IN GÜZELLİKLERİ

Fikrettin ÇIPLAK

Fikrettin ÇIPLAK

“Kullarım benim davetime uysunlar ve bana inansınlar. O zaman doğru yolu bulurlar.”

(Bakara Suresi 186. Ayet)

Bugünkü yazımızda kutsal Ramazan ayının özellikleri ve güzeliklerinden bazılarını arzedeceğim:

1-Ramazan ayın senenin en kutsal ayı. Ramazan günleri ve geceleri de senenin en faziletli, üstün gün ve geceleridir. Hele de Kadir Gecesi bin ay, 84 sene, 4 aydan daha hayırlıdır ki, bu gece de Ramazan’ın 20’sinden sonradır. Kanaat olarak 27. gecedir.

2-Ramazan ayı, oruç ayıdır. Sıhhatli ve sağlam olanların yani mazereti bulunmayanların oruç tutmaları Allah’ın kesin emridir. Aksi en büyük günahtır. Allah hakkıdır. Affı vardır. Bu yetki Allah’a mahsustur.

Ramazan’da inanarak, kendi hür iradesiyle bir gün oruç tutmak, içinde Ramazan olmayan bin aydan hayırlıdır. Bunun aksi de böyledir. Yani büyük günahtır.

3-Ramazan ayı, ibadet ayıdır. Hiç namaz kılmayanlar, namaza başlar, ibadetlerini yaparlar. Sonra da ibadetlerini Ramazan’dan sonra da devam ettirirler.

4-Ramazan ayı teravih ayıdır. Teravih namazlarımızı kılmalıyız. Günahlarımızın affına sebeptir.

5-Ramazan ayı Kur’an ayıdır. Çünkü Kur’an, Ramazan ayında indirilmeye başlanmış 23 snede tamamlanmıştır. Ramazan=Kur’an’dır. Bu ayda Kur’an okumak, anlamını öğrenmek, üzerinde düşünmek Kur’an’ı anlamak için vakit ayırmalıyız. İmanımızın güçlenmesi için bu şarttır. Camilerde mukabeleler, hatimler okunur, okutturulur. Kur’an okumak insanlığın maddi sigortası, ölmüş olanlarımızın da sevap, hayır kaynağıdır. Kur’an’ı bilmeyen İslamı bilemez. R.SAV.i anlayamaz.

6-Ramazan ayı, zekat, sadaka, hediye, yardımlaşma ayıdır. Bölüşüm, paylaşım, barışım ayıdır. Ramazan’da dağıtılan zekat, sadaka ve hayırlarla, fakirler, muhtaçlar, garibanlar, kimsesizlerin bir senelik yiyecekleri temin edilir. Ölmüş geçmişlerimiz için hayır yaparsak onların da amel defterleri hayırla dolar. (R.SAV. uyurur. İmanlı olarak ölen ve amel defterinde sevabı az olanların dünyadaki evlat-kardeş, eş-dostlarının onların ölülerin namına yaptıkları veya ölmüşlerin ölmeden önce vakit yoluyla yaptıkları hayırlar, sadakayı cariyelerdir, devamlı ölünün defterine hayır yazılır.

7-Ramazan huzur ve güven ayıdır. Hırsızlıklar bile yüzde 80 oranında azalır. İnsanlar ahlaken yücelirler. Barışırlar, anlaşırlar, kardeşlikleri kuvvetlendirir. Ramazan ayır korunma ayıdır. Oruç kötülüklere karşı kalkandır. Oruçlu insanın kötülük yapması zordur.

8-Ramazan ayı ferahlık ayıdır. Çalışanlarınıza ailemize, insanlara ferahlık vermeliyiz. Onların işlerini kolaylaştırmalıyız. Hele de oruç tutuyorlarsa, onlara elimizden gelen kolaylıkları göstermeliyiz.

Hiç kimsenin kalbini kırmamalı, mümkünse herkesi hoşnut etmeye çalışmalıyız ki, topluma arzu ettiğimiz huzur gelsin. Çünkü huzur esastır. Bir insanın huzuru yoksa, ne yatırım yapabilir, ne güçlü çalışabilir. İş tutmaya eğilmez, gücü azalır. Ruhu sakin ve hoş olmayanın bedeni de sakin olmaz. İşte Ramazan-ı Şerif bunu temin eder.

Ramazan’ın faziletlerini bir yazıda anlatmak mümkün değildir. Biz çok azına değindik. Ramazan’ın değerini dünya ile ölçmek, altın ile adi taşı eşit tutmak kadar abestir. Çünkü ulu Allah “Ramazan orucu benim içindir. Onun değerini ancak ben bilirim ve öldülünü de ancak ben takdir ederim ve ona göre veririm” buyuruyor.

9-Ramazan en belirgin özelliklerinden birisi de hiç şüphesiz duaların kabul edilmesidir. Kur’an’da 200’den fazla dua ayet vardır. Yer gök dua iledir. Dualar ve sadakalar gelcek bela, kaza ve musibetlere karşı insanın korumasıdır. Ramazan’da bütün hacet kapıları açıktır. Rahmet çeşmelerinin muslukları açıktır. İhtiyaçlarımızı ulu Allah’a canı gönülden arzetmeliyiz.

Kur’an’da hemen Ramazan orucunu bildiren ayetin altında (Bakara 186) duaların mutlak kaul edileceğine dair ulu Allah’ın vaadi bildirilmektedir. Yüce Allah vaadinden asla dönmez. Bu fırsatları kaçırmamalıyız ve en iyi bir şekilde değerlendirmeliyiz.

Bunların her birisi bir hutbe ve vaaz konusudur. Biz kısaca özetledik.

Rabbim miyi dinleyip iyi anlayan ve hayatında bunları eksiksiz yaşayan bahtiyar mümin kullarından eylesin. Amin.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Ekim 2020
İmsak 05:30
Güneş 06:54
Öğle 12:29
İkindi 15:26
Akşam 17:55
Yatsı 19:14

Gelişmelerden Haberdar Olun

@