19.08.2011, 00:00 142

RAMAZAN VE HAYIR!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Ramazan ayı İnsanın kendini Allah'a daha yakın hissettiği bir aydır.İslamın beş şartı ; şahadet etmek, namaz kılmak, zekat vermek, oruç tutmak ve hacca gitmektir.Bunlardan hacca gitmek dışında diğer dört şart mübarek Ramazan ayında da özellikle yerine getirilir,
Zekat vermek için malın kazanıldığı tarihten bir yıl geçmesi gerektiği halde halkımız bu faziletli ayda bu görevini tercihen yerine getirmektedir.Fitre verilmesi ise muhakkak Ramazan ayı içinde yerine getirilmelidir.
Kimlerin zekat vereceği ve ne kadar zekat vereceği hakkında çok geniş açıklamalar bulunmaktadir. İsterseniz, bilgisayara girerek veya dini kitapları İnceleyerek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.
Zekat maddi durumu iyi olan herkesin malının 1/40'ını
fakirlere verme zorunluluğu olarak kısaca ifade edilebilir.Fitre ise bu sene 7.50 TL olarak belirlenmiştir. Bu bir alt sınırdır. Kişi isterse bu miktarı
rtırabilir.
* * *
Zekat konusunda Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Dr. Muhlis Akar'ın açıklamalarında nemli gördüğüm hususları aşagıda sizlerle paylaşmayı istiyorum;
-" Zekat ibadeti de herşeyden önce yüce Allah'ın verdiği mal ve servete bir teşekkürdür. Kul ,zekatını vermekle nimetin asıl sahibine şükür borcunu ödemiş olur," -" Zekat,fertleri mal ve servete karşı aşırı düşkünlük ve cimrilikten koruyup cömertlik erdemine kavuşturur; kulun gönlünü cimrilik ve haset gibi manevi kirlerden.servetini ise ihtiyaç sahiplerinin haklarından arındırır."
-" Zekat sayesinde,İslam toplumunun varlıklı kesiminden yoksul kesimine doğru mal ve gelir transferi.aynı zamanda gönüllere doğru sevgi ve saygı akışı sağlanır; alan ile veren arasında gönül köprüleri ve kalıcı dostluklar kurulur"
- " Zekat,fitre,sadaka ve vakıf gibi müesseseler işletilerek toplumda açlık yoksulluk ve fakirlik probleminin çözümüne katkı sağlanır.Böylelikle toplumun farklı kesimleri arasında oluşan nefret, kin haset ve düşmanlık gibi duygu ve düşüncelerin yerini;karşılıklı anlayış, sevgi,saygı,toplumsal barış ve huzur alır."
Peygamberimizin istediği gibi lütfen veren el olunuz temennisiyle sizlerin Ramazan ayınızı kutlarken, vereceğiniz .zekat ve fitrelerinizle dünyada elde ettiğiniz, malı Allah yolunda harcamanızı temenni ediyorum.
Ayrıca bir öğretim üyesi olarak eğitimin önemine dikkatinizi çekerek zekat ve fitrelerinizi eğitim bursu olarak vermenizi sizlerden rica ediyorum. Bodrum-Dörttepe, 17 Ağustos 2011
Muhlis Akaç "Zekat ibadetinin hikmet ve hedefleri",! Hürriyet, 17.8.2011
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Kasım 2020
İmsak 06:01
Güneş 07:30
Öğle 12:32
İkindi 15:01
Akşam 17:24
Yatsı 18:47

Gelişmelerden Haberdar Olun

@