15.09.2014, 00:28 253

PÜF NOKTASI

Salim SAVCI

Salim SAVCI

GİRİŞ:
Dünyada verilen hizmetlerin hepsinde kendisine göre incelikleri, aynı zamanda ayrıntıları vardır. Bunları öğrenme:
-Okullarda teorik ve uygulamalı olarak,
-Bir meslekte, çıraklık ya da ustalık dönemlerden geçmek zorunluluğu vardır. Şimdi bunlara bir göz atalım:
ÇIRAKLIK NEDİR?: Bir sanat dalını öğrenmek isteyen kişi; o işin ustasının yanında bu dönemi yaşayan kimseye çırak denir. Çıraklık süresi, çırak olarak çalışan kişinin bu işi, en iyi yapabildiği zamana kadar devam eder. Sınav sonunda çıraklık belgesine sahip olur.
USTALIK NEDİR?: Bir işte çıraklık dönemini tamamlayan kişi; o işin ustası yanında o sanatı iyice öğrenip, o işi kendi başına yapabilecek kadar, bilgi ve beceri sahibi olmaktır. Ustalık düzeyine erişen kişi, o işin inceliklerini kavramış olan insandır.
Bir de her sanatta baş ustalık dönemi de vardır. Baş ustalar yanlarında birçok ustaları da çalıştırabilirler. Nitelikli eleman sayılırlar.
Bu açıklamalardan anlaşılacağı üzere; çıraklık ve ustalık dönemlerini geçirenler o sanatın inceliklerini sabırla, çalışmayla, o işte pişmekle öğrenmiş olurlar. Bu iki dönemden geçmeden usta ve baş usta olunamaz. Çünkü her işin bir görünen, bir da görünmeyen ‘’püf noktası’’ vardır.
Okullar, bir işin ‘’püf noktasını’’ herkese öğretebilirler ama bir işin sahipleri, o işin ‘’püf noktasını’’ öğretmeyebilirler. Bu konu açılınca da halk arasında yaşayan ‘’PÜF NOKTASI’’ deyimi anlatılır. Şimdi de bu deyimi aktaralım:
Bizdeki kaynağa göre, bir zamanlar Eskişehir’de lüle taşından ağızlık yapan bir usta varmış. Bir delikanlı, bu ustanın yanında yıllarca çalışmış. Sanatı öğrendiğini zannedip bir dükkân açmak istemiş. O zamanki AHİ örgütlenmesine göre, ustasının rızasını almak gerekiyormuş. Çırak ustasına ne zaman bu konuyu açsa:
-Adamım, sen daha bu sanatın ‘’püf noktası’’nı öğrenmedin. Cevabını alırmış.Fakat çırak ısrar etmiş.Ustası da gönülsüz işten ayrılmasına ve dükkân açmasına izin vermiş.
Çırak iş sahibi olarak dükkânı açmış ama ağızlıklardaki lüle taşına gerçek parlaklığı verememiş. Ürettiklerinin hepsi elinde kalmış. Bu çaresizlik karşısında soluğu ustasının yanında almış. Durumu bir, bir ustasına anlatmış. Ustası da:
-Adamım ben sana, ‘’bu işin püf noktasını henüz öğrenmedin Demememiş miydim? Demiş. Lüle taşından ağızlık yapmak üzere ocağın başına geçmişler. Usta lüle taşından yapılan ağızlığı fırından çıkardığı an, ağızlığın üzerine ‘’püf, püf’’ diye üflemiş. Lüle taşı ağızlık en güzel parlaklığını kazanmış. Çırak da bu sanatın ‘’püf noktası’’nı böylece öğrenmiş. Yeni açtığı dükkânda her ürettiği satılıp gitmiş.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@