11.07.2013, 00:00 240

POTANSİYEL SÖZCÜĞÜ (Durgun Enerji) ÜZERİNE İKİ YORUM

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Aka kara, karaya ak diyebilen bir toplumda “potansiyel”(*) sözcüğü bile insanları huzursuz edebiliyorsa, her şeyin en doğrusunu, en beğenilenini öğrenmek bir insani borç olur. Çok yuvarlak konuştuk, bunu biraz açabiliriz. İşe de “potansiyel” sözcüğünün anlamını aktararak başlayabiliriz.

“Potansiyel” ne demektir, önce ona ait bilgi verelim:

İş durumunda olmayan, iş durumuna geçmeyen her şey potansiyellik içerir. Bir potansiyellik var ise; içinde bulunduğu cismin durumunu değişince ortaya çıkar. Yani bir cisimde bulunan ve herhangi bir engel yüzünden kendisini göstermeyen, ancak engelin kalkmasıyla iş durumuna geçibilir, diyelim bir örnek verelim.

Bir baraj yapılırsa, baraj engelinin arkasında binlerce metreküp su birikir. Durgun durumundaki bu su bir potansiyel enerji toplar. Barajdan güvenlik içinde alınan su, bir kanaldan geçirilerek su türbinine verilirse, potansiyel enerji iş durumuna geçer. Su türbinini çalıştırır. Böylece elektrik enerjisi elde edilir. Potansiyel enerjinin önemi de böylece anlaşılır.

Bir de bu olayı şöyle düşünebiliriz. Her insan bir öğrenim görür. Bir meslek sahibi olur. Beyin gücü bakımından bir birikime sahiptir. Bu birikimini toplumuna çeşitli yollarla bir meslek sahibi olarak verebilir. Her birikimi olan insanımızın çeşitli görüşlerinden bir huzursuzluk duymamamız gerekir. Öyle bir yola girecek olursak, birbirimizi dışlayabiliriz, öteleyebiliriz. İşte o zaman, ülkemizin başarılı olmamasını isteyenlere konuşma hakkı vermiş oluruz. Bunu önlemek, her insanımızın boynuna düşen bir borçtur.

Sonuç olarak söylemek istersek, durgun enerjiyi iş durumuna çevirmek elimizdedir. Akıl-mantık-bilim de bunun anahtarıdır.

(*)Potansiyel sözcüğü Türkçe değildir. Durgun enerjide geçer. Fizikte de geçtiği için sözcüğü alıverdik. Gizli enerji adına da geçebilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@