25.06.2011, 00:00 217

PORTEKİZ SEYAHATİM (6) PORTO’DA NEHİR TURU VE DENİZ

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bu yazımda Porto’da yaşadığımız ve bizi dinlendirdiği kadar eğlendiren anılarımızdan bahsedeceğim.

Otobüs turu ile şehri gezdik. Öğleden sonra Douro nehrinde tekne turuna çıktık. Nhrin iki yamacında yer alan ve muhtelif tarihlerde inşa edilen köprüler dikkat çekiyordu. Bu 5 köprüden fotoğrafta görülen “Dom Louis I” isimli iki katlı köprü 1886 yılında açılmış olup, Paris’te Eyfel kulesini yapan ekipte yeralan Theophile Seyrig tarafından aynı sistemle kurulmuştur. Eyfel tarafından projelendirilen ve halen demiryolu köprüsü olarak kullanılan “Ponte D. Maria” da aynı sistemle 1877 yılında inşa edilmiş olup Paris’teki Eyfel kulesini andırmaktadır. Diğer betonarme köprüler daha sonra yapılmıştır.

Bu turda şehrin iki yakasında bulunan ve dikkatlice korunan yapılar arasındaki “Srra do Piar Manastırı” , “kale” gibi yerleri ve şarap üretim mahzenlerinin bulunduğu “Vila Nova de Gaia” bölgesini gördük. Turumuzun son noktası Douro nehrinin Atlantik Okyanusu ile birleştiği yerdi. Bu turda çektirdiğimiz bir fotoğraf aşağıda verilmiştir.

Tur dönüşü aynı tur kapsamında yeralan “Croft Şarap Mahzeni”ni gezdik. Dünyaca tanınmış Porto şaraplarını üreten firmalardan birine ait olan ve 1736 yılından beri aynı İngiliz ailesi tarafından işletilen bu tesiste bizlere bu şarapların,Douro vadisinden başlayarak son tüketim aşamasına kadar geçirdiği evreleri anlattılar. Binlerce şarap fıçısının yeraldığı bu mahzende değişik yıllara ait muhtelif şarap çeşitleri katılanlara ikram edildi. Porto’nun her köşesi gibi burası da turist kaynıyordu. Gelenler bekletilerek sırayla içeri alınıyordu.

Buradan tur otobüsü ile şehrin en önemli alışveriş caddelerinden biri olan “Santa Çatarina”ya çıktık. Sadece yayalara açık olan bu caddede sayısız tanınmış markalara ait mağazalar yanında çok sayıda kafe ve lokantalar bulunuyordu. Bu kalabalık caddede dolaştıktan sonra şehrin en eski kahvesi olan “Cafe Majestic”de oturduk.

Daha sonra yürüyerek Porto’nun ara sokaklarında dolaştık. Ve akşam yemeğimizde Portekiz’in meşhur “Bacalhau” isimli balığını yemeyi seçtik. Portekiz’de çok çeşitli tatlı türleri mevcut olup bunun burada uzun yıllar kalmış olan Moor (Arap+Berber) halkının yemek kültüründen etkilendiği ifade edilmektedir.

Gezimizin ikinci gününde Atlantik Okyanusu kıyısında yeralan Queijo Kalesi’ni gezdik. Kalede yeralan kuleleri ve müzeyi de gördük.

Buradan bakıldığında uzayıp giden kısmen kayalık olan ve insanların denize girdiği kumsallar, bizi de denize girmeye teşvik etti. İki saate yakın burada dinlendikten sonra tekrar nehir kıyısındaki tarihi bölge Riberia’ya döndük. Burada hediyelik eşya satan mağazalarda Portekiz’in simgesi olan “horoz” resminin ve figürünün sıkça kullanıldığını gördük.

Antalya, 18 Haziran 2011

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@