22.06.2011, 00:00 107

PORTEKİZ SEYAHATİM (5)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Porto’da o kadar çok görülecek yer ve yapı var ki, sizlere bu köşemde hepsini anlatmam mümkün değil.

Otelimizin bulunduğu bölgede yer alan Liberdeda Square (Özgürlük Meydanı) etrafında tarihi Belediye Binası, güzel mimari binalar, bankalar, lokantalar bulunmaktadır. Bu meydanın bitiminde Porto’nun en güzel caddelerinden birisi olan “The avenue dos Aliadas” yeralmaktadır. Bu meydanda ülkeyi 1809 yılında işgal eden Napolyon’a karşı İngilizlerin desteği ile zafer kazanan Pedro IV’ün aşağıda fotoğrafta görülen heykeli bulunmaktadır.

Porto kalesinin içinde yer alan ve 12. Yüzyılda inşa edilen tarihei Se’Katedrali şehrin her tarafından görülmektedir. Aşağıda fotoğrafı verilen bu katedralin etrafında dini yapılar ve heykeller bulunmaktadır.

Şehrin her taraftan görülen diğer bir dini yapısı Dos Clerigos Kilisesi ve meşhur kulesidir. 18. Yüzyılda yapılmış bulunan bu kilise, Porto’daki barok mimarisinin ilk örneklerinden birisidir. Aynı bölgede Porto Üniversitesi dış mavi çini kaplaması ile dikkati çeken Do Carmo Kilisesi ve Lello&Irmao Kitabevi’ni gezdik. Dünyanın en tanınmış kitabevleri arasında 3. sırada yer alan ve 1906 yılında açılan bu kitabevinin neogotik dış mimarisi yanında ağaç işlemeli tavanı ve merdivenleri turistlerin önemli uğrak yerlerinden birisidir.

Porto’nun en eski yerleşim bölgesi olan Riberia, Douro nehri kenarında yer almaktadır. Nehir boyunca lokantalar, kahveler, hediyelik eşya satan dükkanları ile şehrin en hareketli ve renkli bölgesidir.

Burası eskiden tersanelerin yeraldığı ve balıkçıların yaşadığı bir bölge iken 2001 yılında Porto’nun Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmesi üzerine değişimler geçirmiş, eski sakin yaşamından bugünkü hareketli ve renkli haline dönüşmüştür.

Antalya, 18 Haziran 2011

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@