20.06.2011, 00:00 162

PORTEKİZ SEYAHATİM (4)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

İstanbul’dan Portekiz’e bir hafta sürecek seyahatimiz 24 Mayıs’ta başladı. THY ile uçuşumuz 4 saat 20 dakika sürdü.

Lizbon Havaalanı’ndan bizi Porto’ya götürecek trene binmek üzere taksi ile Orient Station’a (Doğu İstasyonu) gittik.

Çelik, demir ve cam kullanılarak İspanyol mimar Santiago Calatvara tarafından gotik mimari tarzında palmiye ağaçlarının stilize edildiği bu istasyonun fotoğrafı aşağıda görülmektedir.

İki saate yakın bir süre Porto trenini bekledik. Bu esnada istasyonun altında ve civarında bulunan mağazaları ve yakında bulunan parkı dolaştık.

Üç saatlik bir tren yolculuğundan sonra Atlantik Okyanusu kıyısında ve Douro nehri kenarında yer alan Portekiz’in ikinci büyük şehri Porto’ya vardık.

Portekiz’e ismini veren, tepeler üzerinde kurulmuş bu kentin nüfusu 340 bin olup, şarapları dünyaca tanınmaktadır. Porto’da dikkati çeken önemli bir husus, şehrin eski dokusunun korunmuş olmasıdır. Porto’nun tarihi merkezi UNESCO tarafından 1996 yılında korunması gereken “Dünya Mirası” listesine alınmıştır. Şehirde ortaçağ, barok, neoklasik yapılar dikkati çekmektedir. Porto 2011 yılında Avrupa Kültür Başkentleri arasında yer almıştır. Bu bölgeye ait bir fotoğraf aşağıda verilmiştir.

Porto’ya gelişimizin ertesi sabahı şehri genel olarak tanımak için üstü açık ve sekiz dilde şehri tanıtan tur otobüsünün iki günlük nehir turunu da kapsayan biletini aldık. Şehri iki ayrı hat ile tanıtan bu turun önemli bir özelliği, arzu edilen duraklarda inilerek etrafı tanımaya ve tekrar binmeye imkan vermesiydi. Aynı gün bu hatları ardarda dolaştık. Atlantik Okyanusu ve Douro nehri kıyısı boyunda yeralan kaleleri, doğal plajları ve seyir teraslarını görerek dolaştık.

Avrupa’da turizm sezonu tam başlamamış olmasına rağmen, turistlerin çokluğu ve çok değişik ülkelerden gelmesi dikkatimizi çekti. Bize verilen bilgilere göre, ülkenin en başta gelen gelir kaynağı turizm, diğeri ise yurt dışında yaşayan Portekizlilerin ülkelerine gönderdikleri dövizlermiş.

Porto’da bulunduğumuz sürece bir büyük şehir stresinden ve karmaşasından uzak olduğumuzu hissettik. Ayrıca her yerde insanların samimi ve yardımsever tavırları ile karşılaştık.

Antalya, 17 Haziran 2011-06-18

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@