22.07.2011, 00:00 263

PORTEKİZ SEYAHATİM (15) LİZBON ÇEVRESİ

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Lizbon civarında yer alan ve görülmeye değer yerler arasında Estoril, Cascais, Sintra ve Fatima sayılabilir. Bu tatilimizde zamanımızın yetersizliği nedeniyle buralara gidemedik.

1997 yılında bir bilimsel toplantı için geldiğimde Estoril’de kalmıştım. Portekiz’in Rivierası olarak ün yapmış bu bölge, kumarhanesi, otelleri, golf sahaları, tenis kortları ile turistlere yönelik bir cazibe merkezi olmaya devam ediyor.

Yine aynı seyahatimde Sintra’yı da ziyaret etmiştim. Burası, 500 yıldan fazla Portekiz krallarının yazı geçirdikleri bir bölge idi. Krallar burada bulunan sarayda (Palacio Nationalda Queluz) kalmışlar. Etkileyici gotik ve manueline mimarisi ile dikkati çeken bu saray yanında 1840’ta inşa edilen diğer bir saray (Palacio Nationalda Pena) ve Moor’lardan (Arap+Berber) kalan kale surları (Castelodos Mouros) görülecek tarihi yapılardır. Burada çok güzel park ve bahçeler de yer almaktadır.

Sintra sahilinde bulunan deniz feneri (Cabo da Roca) Avrupa kıtasının en batı ucudur.Geçmiş seyahatimde buraya gelmiş ve Avrupa’nın en batı noktasına geldiğime dair bir belge almıştım.

Estoril’in yakınında bulunan yine bir cazibe merkezi olan eski balıkçı köyü Cassais, 1871’den 1910’a kadar Portekiz krallarının diğer bir yazlık bölgesi imiş.

Hıristiyan aleminin en kutsal yerlerinden birisi olarak tanınan Fatima, turistlerin en çok ziyaret ettikleri bir dini merkez haline gelmiştir.

Anlatılanlara göre, 13 Mayıs 1917 tarihinde üç küçük çoban güneşten daha parlak görünen Hz. Meryem’in görüntüsü ile karşılaştılar. Bu görüntü çocuklara sürekli olarak buraya kilise (chapel) yaptırmalarını tekrarlıyordu. Ayrıca çocuklara üç de sır vermişti. Bu mucize duyulunca her ayın 13’ünde çok sayıda insan buraya gelmeye başladı. 13 Ekim 1917 günü yörede mucize ile karşılaşacağını zannedenlerin sayısı 70-80 bine ulaştı.

Beklenen oldu ve Fatima güneş mucizesi gerçekleşti. Güneşin titremesi, sağa ve sola ani hareketlerle gidip gelmesi 12 dakika sürdü. 40 km. yarıçapında bir alanda bu olay izlendi.

Çocuklara verilen ve yemin ettirilerek açıklanması istenmeyen sırlar daha sonra Papa’nın izniyle açıklanmaya başlandı. 1.Sır: II. Dünya Savaşı, 2. Sır: Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği’nin dağılması idi. Yakın zamanda açıklanan 3. sır olarak ise Papa II. Jean Paul’e suikast yapılacağı ve Papa’nın bu suikastten Tanrı’nın yardımı ile kurtulacağı belirtilmişti.

Hz. Meryem’in 3 çocuğa görüldüğü yerde kilise yapılmış ve 3 çobanın mezarı da burada bulunmaktadır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@