19.07.2011, 00:00 145

PORTEKİZ SEYAHATİM (12) LİZBON ESKİ ŞEHİR (b)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Baixa bölgesinin ilgi çekici diğer bir tarihi meydanı, Praca do Rossio’dur. Bu meydanda geçmişte at yarışları yapılırken, bugün burada (eşimin de yeraldığı fotoğrafta görüldüğü gibi) bir heykel ve birbirine simetrik olan heykel ve fıskiyelerle donatılmış iki tane havuz bulunmaktadır.

1870 yılında açılan ve Portekiz krallarından IV. Peter’in heykelinin bulunduğu bu yapı meydana damgasını vurmaktadır. Biz orada iken bu heykelin kaidesinin etrafında 5 Haziran 2011 tarihinde yapılacak seçimlere katılan partileri eleştiren gençlerin toplandığını gördük. Kendileri ile konuştuğumuzda mevcut partilerin kendi görüş ve düşüncelerine uymadığı ve yeni bir yol aradıkları için orada toplandıklarını öğrendik. Kürsüye devamlı olarak gençler çıkıyor ve serbestçe görüşlerini ifade ediyorlardı. Geceyi de bu heykele bağladıkları çadırların altında geçiren gençlerin bir başka gün de sakince yürüyüş yaptıklarını ve slogan attıklarını izledik.

Bu yürüyüşü çok az sayıda polis izledi.       

Bu meydanda yer alan diğer önemli yapılar, Milli Tiyatro binası, Santa Domingo Kilisesi ve Rossio Tren İstasyonu’dur. Fotoğrafta görülen bu istasyon 19. yüzyılın sonlarında tüm şehirde örnekleri görülen “Yeni Manuline” stilinde inşa edilmiş olup, türünün çok güzel bir örneğidir.

Rossio Meydanı’nın yakınında bulunan “Praca da Fiqueira” Meydanı’na yürüdük. Meydanın ortasında Kral Joao I’in at üzerindeki heykeli bulunmaktadır. Ayrıca Bağımsızlık Sarayı ismini taşıyan güzel bir yapı buradan görülmektedir.

Bu meydandan şehrin değişik bölgelerine ve kaleye ulaşım sağlayan minibüs, otobüs ve tramvay durakları vardır.

 

Antalya, 26 Haziran 2011

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@