08.07.2011, 00:00 564

PORTEKİZ SEYAHATİM (10) LİZBON DEPREMİ VE EXPO

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Belem dönüşü tur otobüslerinin başlangıç noktası olan “Praca Marques de Pompal” Pompal Meydanı’na geldik. Meydana adını veren ve meydanın ortasında 1934 yılında açılmış olan heykeli bulunan Pompal, 1755 yılında büyük Lizbon depreminden sonra şehri yeniden planlayan ve inşa eden siyasetçi (başbakan) olarak takdirle anılmaktadır.

Meydanın ortasında yer alan ve aşağıda fotoğrafı görülen görkemli heykelin üstünde Pompal ve bir aslan bulunmaktadır. Burada aslan göçü temsil etmektedir. Heykelin alt kısmında ise Pompal’ın yakın çalışma arkadaşlarının ve en alt kısmında Portekizlilerin figürleri yer almaktadır.

Heykelin üst bölgesinde yer alan VII. Edward Parkı (Parque Eduardo VII) Lizbon’un ikinci büyük parkı olup, burada çok çeşitli bitki türlerine rastlanmaktadır. Orijinal ismi Parque da Liberdate olan bu parka 1903 yılında Lizbon’u ziyaret eden İngiliz Kralı’nın adı verilmiştir.

Şehrin yüzde 85’inin harap olduğu ve şehirde yaşayan 270 bin kişiden 30 bininin öldüğü Lizbon depremi ile birlikte meydana gelen “tsunami” Portekiz’in kıyı bölgeleri yanında İngiltere ve Fas’ı da etkilemiştir. Depremin en çok etkilediği bölge bugün şehrin merkezinde yer alan Baixa olmuş ve bu bölgeden başlayarak depreme dayanıklı ve bugün halen ayakta duran binalar inşa edilmiştir.

Pompal meydanından aşağıya doğru giden çok geniş ve şehrin görülmeye değer bulvarlarından biri olan şehrin zenginlerinin oturduğu, büyük ağaçların, çeşmelerin ve çeşitli heykellerin bulunduğu Özgürlük Bulvarı (Avenida da Liberdade) depremden sonra açılmıştır. Bu caddenin alt kısmında Praca dos Restaurades Meydanı bulunmaktadır. Meydanda yer alan 30 metre yüksekliğindeki dikili taş ve çevresindeki figürler, 1640 yılında yıkılan İspanyol hakimiyetinin anısına dikilmiştir.

Burada tur otobüsümüze tekrar bindik. Bu hat üzerinde boğa güreşlerinin yapıldığı Arena’yı gördük. İspanya’dan farklı olarak bu güreşlerde boğanın öldürülmesi 1900’lü yıllarda yasaklanmış.

Daha sonra Lizbon’un yegâne camisinin yakınından geçtik. 1147 yılında son bulan Endülüs hakimiyetinden sonra da Hristiyan olmaya veya göçe zorlandıkları 1600’lü yıllara kadar Moorslar (Arap+Berber) Lizbon’da yaşamaya devam etmişlerdir. Lizbon’da ve tüm Portekiz’de mevcut camiler kiliseye dönüştürülmüştür. Bugün Portekiz’in birçok yerinde Arapça yerleşim ve diğer isimler kullanılmaktadır. Halen Pelmanto ismini taşıyan yerde küçük bir Moors grubu yaşamaktadır.

Turumuzun devamında 1998 yılında Lizbon’da gerçekleşen EXPO bölgesine geldik. Bu bölge EXPO sayesinde yepyeni bir görünüm kazanmış. Burada, fotoğrafta görülen Vasco da Gama Kulesi ve Alışveriş Merkezi Lizbon Akvaryumu (Dünyarda ikinci büyük), Milletler Parkı gibi dikkati çeken birçok modern yapı bulunmaktadır.

Bu bölgede, EXPO kapsamında yaptırılan ve Avrupa’nın en uzun köprüsü olan (16 km. ve bunun 13. km.’si su üzerindedir) Vasco da Gama, Tejo nehrinin iki yakasını birleştirmektedir.

Antalya, 26 Haziran 2011

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@