28.07.2012, 00:00 2674

PARMAK İZİNİN ÖNEMİ

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Parmak izi nedir?

İnsanlarda parmakların son eklemi ile uç kısımdaki kıvrımların oluşturduğu izdir.

İnsan vücudunun dış derisinde bulunan her kıvrımda ter gözenekleri vardır. Bunların her biri iç deriye kadar uzanır. Her gözenek orada çiviye benzeyen ve papila denilen iki sıralı çıkıntılarla iç deriye sanki çivi atmış gibidir.

Parmak izinin önemi:

Herkesin parmak izi, kendisine özgüdür. Değişmeyen bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle, bir yerde kalan parmak izi, o kişinin tanınmasını sağlar.

Bir insanda dış deri herhangi bir nedenle hasara uğrasa, hatta tamamiyle dökülse bile, var olan palilalar yine de parmak izinin tespiti için yeterlidir. Çünkü, yeni çıkan derilerdeki izler de eskisinin aynısı olurlar. Bir tehlike vardır. İç deride bulunan papilalar tamamıyla yok olursa o zaman parmak izini tespit etmek mümkün değildir. Bu durumda parmak izi kıvrımları tamamen yok olmaktadır.

Parmak izinin alınması:

Herhangi bir madde ya da eşya üzerinde yer etmiş olan parmak izinin örneğini almak, uzmanlık gerektiren bir iştir. Parmak izlerini gözle görebilmek olanaksızdır. Bu işin uzmanları bu izleri görünür duruma getirmek için pudra ve çeşitli kimyasal maddeler kullanırlar. İzi tespit ederler. Fotoğrafını çekerler ya da pudralanmış izleri saydam bir banda alırlar. Elde edilen parmak izleri parçalar halinde olsalar bile işe yararlar. Hatta 5-6 mm2’lik bir iz parçası bile parmak izinin tespiti için yeterlidir.

Parmak izinden yararlanma:

Bugün, bir suçlunun tespitinde parmak izi önemli bir kazançtır. Çünkü kesin bir delil olmaktadır. Çoğunlukla silah, tabanca vs. kullanılarak işlenilen suçlarda parmak izi çok önem kazanmıştır. Bu yöntemi en modern duruma getiren ABD devleti olmuştur. Washington’da (Vaşinton) Federal Bureau Of Investigation’u (FBI. Federal Araştırma Bürosu) kurmuştur.

Parmak izi; kimlik tespitinde en ucuz, en kolay bir yöntemdir. Okuma yazma bilmeyenler; mürekkepten yararlanarak imza yerine parmak basmaktadırlar.

Kaynakça: Çeşitli kaynaklardan.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@