29.08.2011, 00:00 425

PAPA'NIN HZ.MUHAMMED'İN CESEDİNİ ÇALDIRMA GİRİŞİMİ !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Okul dönemimizde ''Dinler Tarihi ile ilgili hiçbir ders almadığımız için imkan buldukça bu boşluğu doldurmak için gayret ederim.Dünkü Hürriyet gazetesi'nde Papa'nın Hz. Muhammed'in cesedini çaldırma girişimi ile ilgili bir yazı okuyunca bunu sizlerle paylaşmayı istedim.

Belki din alimleri bu konuyu derinlemesine bilebilirler.Ben bu hususda birşey bilmiyordum.Ceset çalma konusunda bildiğim Demre(Myra)'da yaşayan ve yaygın olarak Noel Baba olarak bilinen St.Nicolas'ın cesedinin İtalyan korsanlar tarafından Bariye kaçırılmasıdır.

St.Nicolas M.S. 245'te Fethiye yakınlarında doğmuş, M.S.363 'de ölmüş ve Demre'ye gömülmüştür.Mezarının yanına adına bir kilise inşa edilmiştir. 1080 yılında İtalyan askerler Saint Nicolas'dan kalan tüm kalıntıları İtalya'ya kaçırdılar. İtalya'nın güneyinde Bari'de onun adına bir kilise inşa ettiler. Burası dünya Hıristiyanlarının ziyaret yeri haline geldi. Bu kaçırma esnasında kalan bazı kemikleri bugün Antalya Müzesi'nde bulunmaktadır.

*     *     *

Yazımın başlığını oluşturan konu, Evliya Çelebi'nin 1671 yılında çıktığı Hac yolculuğu ile ilgili seyahatnamesi'nde anlatılmaktadır.Oldukça uzun olan bu yazıyı kendisinin anlatımlarını özetleyerek aşağıda sizlerin değerlendirmesine sunuyorum;

''Gelin sizinle Muhammed'in din ve devletine zarar verelim.Savaşla onlara mukavemet etmek olmaz.Onlar karada ve denizde zafer kazanıp bu kadar seneden beri Hıristiyanları perişan eylediler. İmdi yapılacak odur ki pınarı başından alalım. Birkaç yarar adamımıza çok mal vadedelim.Burada ailelerine hesapsız şeyler verelim ve bütün ihtiyaçlarını görelim,Medine'ye gönderelim.Oraya varıp Harem etrafında bir odada konuk olup odalarından lağım(tünel) ile Muhammed'in kabrinden çalıp bizim İspanya şehirlerinden Roma'ya getirsinler...''

Papa'nın adamları Mısır üzerinden ulema kıyafetleri ile sanki bir Müslüman gibi Medine'ye gelirler.Hediyelerini sunarlar ve Harem-i Şerif'in bir köşesinde şeyh tarafından kendilerine bir oda verilir.

'' Melunlar tam 3 yıl odalarında kalıp yavaş yavaş lağım yollarından amber kokulu toprağı bu eşeklerle ve bazen de kendileri torbalarla taşırlar.Resulallah'ın kabrine 6 arşın kalana kadar kazarlar.Ama o Hazret-i Sabur Allah'ın hikmeti var.İhmal etmez,imhal eder(süre verir).Hz. Peygamber Şam Halifesi Nureddin'in(1118-1174) rüyasına girip,'Ey Nureddin! Melunlar benim kabrimi kazıp beni çalıp cesedimi kafiristana götürmeye niyetlenip kabrime yakın gelmişlerdir. Yetiş ey Nureddin!'

Sabah olunca yola çıkan Nureddin üç gün sonra Medine'ye ulaşır.

Hemen Nureddin,'' Ey Medineliler!...Daha fukaradan kimse yok mudur,o garipler de gelip nimetimizden yararlansınlar'' dedi.Medineliler:''Vallahi sultanım!Şu Bab-ı Şifa'nın Medrese odasında 10 adet kimse vardır.'' dediler.Nureddin adamların huzuruna getirlmesini emreder,odalarındaki tüm eşyaları parçalatırır.Adamlar itiraflarını yapar,lağım yollarını gösterirler.

Başlarında olan melun:''Vallahi biz İspanya rahiplerindeniz...Papa'nın mektubu geldi.Ne şekilde olursa olsun eğer Muhammed'in cesedini İspanya'ya getirirseniz defnedip İspanya'yı Kabe ederiz ve her sene 70-80 bin Arap ve Türk gelirse yüzer altın haraç alıp ziyaret ettiririz''diye mektup geldi''diye kağıtları Nureddin'e gösterdi.Sonra ne mi oldu? Nureddin tümünü oldürdü.

Halen Mekke ve Medine'de Hıristiyan ve Yahudi yoktur.

*     *     *

St.Nicolas'ın mezarını başarı ile İtalya'ya kaçırtanın Papa olduğuna inanıyorum.Bu başarı Hıristiyan alemini ve takip eden papalarıda cesaretlendirdiğinden bu teşebbüsü yaptıklarına ve Katip Çelebi tarafından anlatılanlara inanıyorum.

Bu konuda daha geniş bilgi edinmek isterseniz aşağıda verdiğim Hürriyet gazetesini okuyunuz.

*     *     *

Bu yazımı çok acele baskıya yetiştirmek için yazdım. İnşallah baskıya girer.

Değerli okuyucularım,sizlerin Ramazan Bayramınızı kutlar,sağlık,mutluluk ve başarılar dilerim.

Bodrum-Dörttepe,

28 Ağustos 2011

 

Okan Konuralp,''İspanya'nın rahipleri Medine'ye neden geldi'',Hürriyet 27.8.2011

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@