02.10.2017, 00:04 207

OZON KATMANININ DELİNMESİ-2

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Ozon katmanındaki incelme hava sıcaklığının çok düşük olduğu dönemlerde ve güneş ışınlarıın varlığında ortaya çıkıyor. Bu nedenle ozon deliğinin büyüklüğü Antartika’da kış aylarında değil ilkbahar aylarında en büyük boyutlara ulaşabilmektedir.

5.Atmosferin delinmesinin nedenleri:

Ozon katmanı, atmosferde bulunur. Çeşitli etkiler sonucu katman incelmektedir. Bu incelme, delinme diye de adlandırılır. Ozon katmanındaki incelmenin nedeni ise klorofloro karbonlardır. (CFC)

Ozon deliği gerçek bir delik değildir. Ozon katmanında oluşan bir incelmedir. Bu söylem, ozon katmanı gittikçe inceliyor anlamındadır.

Bunun nedeni de bizlerin havaya saldığımız kimyasallardır. Bu kimyasallar, günlük yaşamımızda kullanılırlar. Ama ozon katmanına da zarar verirler.

Kloroflorokarbonlar (CFC) ozon katmanını inceltir. Bunun sonucunda da çevre ve insan sağlığı olumsuz etkilenmektedir.

Ayrıca, ozon molekülleri atmosferde bulundukları yere göre farklı karakteristik özellikler de gösterebilirler. Stratosfer katmanındaki ozon, canlılar için yararlıdır. Buna karşılık dünya yüzeyine yakın atmosfer katmanında çeşitli zararları bulunmaktadır. Atmosferdiki ozonun yaklaşık yüzde 90’ı yeryüzünden itibaren 10-40 km arası yükseklikte ve stratosfer katmanında bulunur. Bu bölgedeki ozonun özelliği, tüm canlı varlıkları ve doğal kaynakları, tarımsal ürünleri olumsuz yönde etkileyen ultraviyole (UV) ışınlarını absorbe eder, emer.

Ozon yoğunluğunun ultraviyole (kızılötesi) ışınlarını tutma görevini yapmayacak kadar azalması, yani “ozon katmanının delinmesi” olarak adlandırılmaktadır. Ozon katmanının incelmesi sonucu UV-b radyasyonu artmakta ve insanların bağışıklık sitemlerine zarar vermektedir. Görme bozuklukları ile deri kanserine yol açmaktadır.

Ozon katmanının incelmesine neden olan ve kloroflorokarbon içeren maddelerin başında;

-Klor türevleri,

-Plastik köpükler (strafor)

-Spreyler,

-Aerosoller,

-Yangın söndürücüler gelmektedir.

Bu maddeler son derece uçucu birer maddedir. Bunlar zamanla atmosferde birikir ve ozon katmanındaki O3 (üç tane oksijen) ile birleşerek onların diğer oksijenlerle birleşerek ozon oluşturmasını engelleyebilirler. Burada difizyon işe yaramamaktadır. Çünkü bunlar bileşik oluşturdukları için dünyaya inmiyor, bunu da difizyondan daha kuvvetli etkenler de işin içine girebiliyor. Sıcaklık farkları, rüzgarlaın esme yönü gibi tüm bu nedenlerden dolayı ozon katmanı delinmeyi sürdürüyor. Bu nedenle lütfen saç spreyi ile benzerlerini az kullanın. Ayrıca bitmiş akü ve tv tüpü gibi elektronik eşyalardan bu zararlı gazlar ortaya çıkabiliyor. Lütfen bu gerçekleri de bilin. Çevremizi koruyalım.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@