10.08.2010, 00:00 83

ÖZERK KÜRDİSTAN !!!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Son yazımın başlığı “İnşallah Yogoslavya Olmaz!” idi.

Bu uzun yazımdan, Prof.Dr. Gencay Saylan’ın önemli gördüğüm cümlelerini aşağıda bir defa daha değerlendirmenize sunmayı istiyorum.

*     *     *

•Tükiye'de etnik gerilimin yüseldiğ çk açık.

•12 Eylul öncesi daha yapay bir ayırımdı.Bu daha organik bir ayırıma benziyor.

•Türkiye'de Türkler ve Kürtler bir arada yaşayacaklar mı?

•Talepleri somut olarak ifade etmek gerekirse gevşek bir konfederasyon olarak tanımlanabilir.

*     *     *

Ben, bu röportajda belirtilenlerin Türkiye açısından ne getirip ne götüreceği değerlendirmesini yaparken Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in, "Demokratik Türkiye özerk Kürdistan olacak. TMBB'ye itirazımız yok ama Kürdistan bölgesel parlamentosu da olacak. Türk bayrağının yanında sarı kırmızı yeşil bayrağımız dalgalansa ne olur" açıklamasını duyunca şaşırdım kaldım.

Bu açıklamayı Barış ve Demokrasi Partisi’nin de (BDP) aynen desteklemesi, Türkiye’nin önünde daha da zor günlerin bulunduğunu açıkça ortaya koyuyordu.

*     *     *

Bilindiği gibi "Özerk Bölge" ile tarif edilen idare şeklinde "kendi eğitim ve sağlık sistemi, kendi meclisi ve hatta güvenlik güçleri" bulunmaktadır.

Bunun uygulamalarını  Osmanlı Devleti zamanında Balkanlar’da bol bol yaşadık.Kendilerine özerklik (muhtariyet) tanınan bögeler bir bir koptular...

*     *     *

Bundan önceki yazım üzerine bana iletilen görüşlerden önemli gördüklerimi aşağıda sunuyorum:

•" Evet, stratejik olarak Guneydoğu Anadolu çok önemli. Ama yeter artık neden ayrılmayı düşünmüyoruz? Kavgasız Çekoslovakya gibi ayrılalım.

İsteyen kalsın, ama kalanlar her yerde sadece Türkçe konuşsun. İlla Kürtçe mi konuşmak istiyor, Kürtce eğitim mi arzuluyor, buyursun ülkesine."

•"Ayrılmakta geç bile kaldık. 1970'lerde ayrılsa idik Türkiye'de bünyemizi sarsan bu kadar büyük bir göç sorunu yaşanmazdı.

•"Kürt kökenli yurttaşlarımızın ezici bir çoğunluğu Türkiye’den ayrılmayı kesinlikle istemez. Bakmayın siz üç-beş sorumsuzun bölünme lafına…”

*     *     *

Avrupa Birliği Yerel Yönetimler sözleşmesi şartlarını kabul etmemiz sonucu olarak belediyelere ve il özel idarelerine yetki devrinin 'Özerk Bölge' fikrinin gelişmesini teşvik ettiğini düşünüyorum. Sizlerin de bu kapsamda yazımı değerlendirmenizi istiyorum.

Bodrum-Dörttepe,

8 Ağustos 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@