13.12.2014, 00:20 827

ÖZENTİ DUYGUSU ÜZERİNE

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Her insan; duygunun duygularla sağlanan izleniminin düşünce olduğunu bilir. Bu izlenim ve düşünce ise herkese göre değişiklik gösterir. Bunlardan birisi de; insanların bir ömür boyu sürdürdükleri “özenti duygusudur”. Özenti ise şudur:
-Bir insanın gördüğü, dinlediği, bildiği bir şeyi yapmaya özen göstermesidir.
-İnsanoğlunun bir izlenime yapmacık olarak özenmesi de vardır. Bu da özenti duygusunun bir değişik şeklidir.
Özenti bir davranıştır. İki boyuta sahitir. Bunlar da;
-Beğenilenler,
-Beğenilmeyenler diye toplumda yerini alır. Toplumun her kesimi de beğenilen özentilerin arkasından koşar, geleceğin teminatı olan yavrularının da böyle bilmesini diler, ifade eder, bu davranışın savunulmasını bekler. Hatta bunları da açıklama gereği duyar.
BEĞENİLEN ÖZENTİLER
Bugün; yetiştirmekte olduğmuuz ehr çocuk, her genç beğenilen davranışların sürdürülmesini dikkatle izliyor. Şöyle ki;
-Çeşitli okullarda okuyan yavrularımız, hak yemeyen, hak yiyenleri adalete teslim edeceklere özenti duyuyor.
-Yine yetiştirmekte olduğumuz yavrularımız, devletin her kademesinde görev alan insanlarımızın akıl-bilim-mantık açısından konuşmasını, hatta böyle yorum yapmasını içtenlikle bekliyor.
-Bu vatan üzerinde yaşayan herkes, devletin her bölümünde görev alanlardan dedikodu vari konuşmamasını istiyor, ötelemeyip kendisini kucaklayan yetişkinlerin çığ gibi çoğalmasını özenle istiyor.
-Türkiye Cumhuriyetinin her bireyi ülkeyi yönetenlerin ve söz birliğine önem vermelerini diliyor.
-Bu ülkede yaşayan her bire, eğitimciye, öğretimciye, yazara, çizere, sanatın her dalında hizmet verenlerin özenti duyulan kişiler olmasını bekliyor.
-Bugünkü genç, kendisinin ana ve babanın yedi soyundan gelen genlere sahip olan bir yetenek olduğunu biliyor. İşte biz yetişkinlere düşen görev, yavrularımızı, yepyen ibir yetenek kabul edip, onlara, onların diliyle konuup, onları ikna edip, görüş ufuklarını açmak olduğunu bizlerden bekliyorsa görev tümümüze düşüyor. Özenti duyulan insan olmamızı bekliyor. Bu özenti de bizleri 180 dereceden bakmasını bekliyor.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@