10.12.2014, 00:24 320

ÖZEL SEKTÖRDEN İKİ ÖRNEK

Salim SAVCI

Salim SAVCI

1-Beğenilmeyen örnek:
Bir zamanlar ülkemizde kömür işletmeleri, devlet sektörünün elinde idi. Denetimlerin anlamında yapılmadığı zamanlar maden ocaklarında kazalar oluyordu. Kömür işletmeleri yavaş yavaş özel sektöre devredilmeye başladı. Özel sektörde bu işi yüklenenler kendi firmaları içinde bu işleri taşeronlara vermeye başladılar. Taşeronlar, gerekli güvenlik önlemlerini tam alamadıkları, denetleyenlerin de taraf tutmaları yüzünden maden ocaklarında beklenmedik akıla gelmeyen kazalar oldu, halen de oluyor. Son zamanlarda Soma ile Ermenek faciası yüreklere acılar yükledi. Ocaklarda çalışan bir kısım emekçilerimizi yitirdik. Hala da kendilerine ulaşamadıklarımız var. Bu acılar da ülkemizde yediden yetmişe kadar herkesi derin üzüntülere götürüyor. Herkes birbirine akıl verip sabır diliyor.
Maden ocaklarından kurtulanlar maden ocaklarının özel sektörden alınıp resmi sektöre verilmesini yaşadıkları denetimsizlikleri de anlatarak candan diliyorlar. Bir yerde, bu emekçilerimizin feryatları boyut kazanıyor tümümüzü etkiliyor. Çıkış yolları aramak zorunda kalıyoruz. Genel kanı şöyle şekilleniyor:
Denetim yapanlar, bu işletmelerde görev yapanları anlamında denetleyebilselerdi, güvenlik önlemleri tam olarak yerine getirilirdi, bu kazalardan kurtulmuş olurduk? Maden ocaklarını işleten adamlarımız kar üstüne kar koymayı amaçlarsa her tehlike işaretinde “bir şey olmaz” diyemezlerdi. Kazalar da batı düzeyine indirilebilirdi. Şimdi oralardan ilham alıp dört dörtlük bir güvence sağlayabiliriz. Bunu istemek hepimizin hakkıdır. Gecikmememiz dileğiyle!..
2-Özel sektöre iyi örnek:
Ekim yazının 20’si ile 26’sı arasında, bir nedenle İzmir’e kadar otobüsle iki firma ile gidip geldim. Bu iki otobüs firmasının adı bende saklıdır. Bu iki otobüs firması, kurumsallaşma yoluna girmiş gözüküyor. Bu firmalarda çalışan görevliler, hizmet etmenin ne olduğunu çok iyi kavramışlar. Kadın, erkek ayrımı yapmadan her müşteriye gerken hizmeti en güzel şekilde verebiliyorlar. En önemlisi de 4 saatte bir kaptan değiştiriyorlar. Nazik davranmanın ne olduğunu yolcularına gösterebiliyorlar.
Burada bir gerçek var. Otobüs firması bir özel sektör olduğunu biliyor. Hem dışarıyla, hem de kendisiyle yarışmayı en iyi bir şekilde yapabiliyorlar.
Bu yazımı noktalamadan önce şunu söylemek istiyorum;
-Resmi sektör, devletimizindir.
-Özel sektör de bizimdir.
-Her iki sektör de dört dörtlük hizmet vermek de bize, bizlere bağlıdır. Çünkü bu vatan bizimdir!
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@