Prof.Dr. Necmettin Erbakan Osmancık'ta anıldı

Milli Görüş lideri merhum Prof.Dr. Necmettin Erbakan, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Osmancık Şubesi’nin organize ettiği programla Osmancık'ta anıldı. Programa konuşmacı olarak Hitit Üniversitesi Öğretim Görevlisi Halil İbrahim Aşgın katıldı.

Osmancık 28.02.2017, 19:22
727
Prof.Dr. Necmettin Erbakan Osmancık'ta anıldı

Programın açış konuşmasını yapan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Osmancık Şubesi Başkanı Kazım Sekili,  dünyanın “Savunan Adam” diye tanıdığı, devlet adamı Prof.Dr. Necmettin Erbakan'ı unutmadıklarını ve unutmayacaklarını göstermek amacıyla program düzenlediklerini ifade etti.

Hitit Üniversitesi Öğretim Görevlisi Halil İbrahim Aşgın da Prof.Dr. Necmettin Erbakan'ın hayatını anlatarak başladığı konuşmasında Prof.Dr. Necmeddin Erbakan’ın hayatından kesitler sundu.

Alman Ekonomi Bakanlığı için motorların daha az yakıt yakmaları konusunda araştırmalar yaparak rapor veren ve bu arada da doçentlik tezini hazırlayan Erbakan’ın, dizel motorlarda püskürtülen yakıtın nasıl tutuştuğunu matematiksel olarak izah eden bu tezinin Alman ilim çevrelerinde büyük yankı uyandırdığını belirtti. Tezin mecmualarda neşredilmesi üzerine Erbakan’ın o tarihte Almanya’nın en büyük motor fabrikası olan ve dünyada motorun ilk üretildiği Deutz Motor Fabrikalarının Umum Müdürü Prof. Dr. Flatz tarafından Leopard tanklarının motorları ile ilgili araştırmalar yapmak üzere bu fabrikaya davet edildiğini belirten Aşgın, 1960 yılında Ankara’da yapılan Sanayi Kongresi’nde Gümüş Motorun yaptığı imalatları sunan Erbakanın, “Yeni hedef otomobillerin Türkiye’de yapılmasıdır.” fikrini ortaya attığını söyledi. O zaman yönetimde olan askerler tarafından revaç bulan bu fikir üzerine Eskişehir Demiryolları CER atölyesinde “Devrim Otomobili” adıyla ilk yerli otomobil imal edildiğini anlatan Aşgın, askeri yönetimin Gümüş Motor Fabrikasını gezdiğini ve büyük bir ilgi ve heyecan duyduğunu, bunun üzerine Erbakan’ın, 200’e yakın general ve üst rütbeli subaya Milli Savunma Bakanlığı konferans salonunda bir sanayi konferansı verdiğini vurguladı.

Daha sonra soru cevapla Erbakan hocanın farklı yönlerinin ele alınmasıyla devam eden program dualarla sonlandırıldı. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
açık
banner303
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 04:02
Güneş 05:40
Öğle 12:50
İkindi 16:41
Akşam 19:51
Yatsı 21:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@