Kızılırmak ıslah projesine Bakanlık onayı

Belediye Başkanı Hamza Karataş, Kızılırmak Islah Projesi’nin önündeki tek engel olarak görülen özel mülkiyetteki gayrimenkullerin kamulaştırılmasının bakanlık tarafından onaylandığını ve projenin ihale aşamasına geldiğini söyledi.

Osmancık 04.12.2014, 23:34 04.12.2014, 23:35
1535
Kızılırmak ıslah projesine Bakanlık onayı
Osmancık ilçe merkezinden geçen Kızılırmak’ın ıslah edileceği proje kapsamında istimlâk edilmesi gereken gayrimenkullerin kamulaştırılmasının Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılacağı öğrenildi.

Belediye Başkanı Hamza Karataş, Kızılırmak Islah Projesi’nin önündeki tek engel olarak görülen özel mülkiyetteki gayrimenkullerin kamulaştırılmasının bakanlık tarafından onaylandığını ve projenin ihale aşamasına geldiğini söyledi.

Kızılırmak Islah Projesinin Osmancık için en büyük projelerden birisi olduğunu belirten Başkan Karataş “Kızılırmak Islah Projesi, ilçemizde en çok önemsenen ve vatandaşlarımızın sabırsızlıkla beklediği en büyük projelerden birisiydi. Kızılırmak yatağında bulunan ve daha önce tapu tescili yapılmış bina ve arsalar nedeniyle kamulaştırma sorunu vardı. Bu sorun çözülmeden projede her hangi bir ilerleme kaydedilemiyordu. Ancak Değerli Müsteşarımız Sayın Lütfü Akça ile Sayın Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’nun Osmancık’a verdikleri önem ve büyük destekleriyle kamulaştırma işleminin de yapılması onaylandı. Bundan sonraki süreçte ihale aşaması yürütülecek ve çalışmalara başlanacak. Değerli Müsteşarımıza ve Bakanımıza katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

OSMANCIK TAŞKINLARINDAN KORUNACAK
Obruk Barajından dolayı Osmancık’ın zaman zaman taşkına uğrama riski ile karşı karşıya kaldığını, bu nedenle de Kızılırmak’ın ıslahının hayati önem taşıdığını kaydeden Karataş şunları söyledi:

“Obruk HES’in tam kapasite kullanılmaya başlaması durumunda Kızılırmak’taki su seviyesi yükseliyor ve ilçemizde taşkına neden oluyor. Zaman zaman da barajlardaki su seviyesinin yükselmesi durumunda tahliye yapılıyor. Bu durumda da ilçemizde taşkın meydana geliyor. Bu taşkınların önlenmesi amacıyla Kızılırmak Islah Projesi hayati önem taşıyor. İlçe merkezinde ırmak yatağı genişletilerek iki kenarına duvar yapılacak. Böylelikle ilçemizde taşkın riskinin önüne geçilmiş olacak”

“OSMANCIK’IN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK”
Başkan Karataş, Kızılırmak Islah Projesinin sosyal yönüyle de Osmancık’ın çehresini değiştirecek bir proje olduğunu belirterek “Kızılırmak’ın kent merkezinden geçtiği iki şehirden birisi Osmancık. Dolayısı ile Kızılırmak ilçemizin ekonomi kaynağı olmakla birlikte doğal güzelliğini de oluşturuyor aynı zamanda. Osmancık Kalesi, Koyunbaba Köprüsü ve Kızılırmak’ın güzelliklerinin bir araya geldiği noktada nehrin iki kenarında ilçemizin en önemli sosyal alanları bulunuyor. Bu nedenle Kızılırmak Islah Projesi Osmancık’ın bir cazibe merkezi haline gelmesi açısından büyük önem arz ediyor. Proje kapsamında Koyunbaba Köprüsünün bütün ayakları nehrin içerisinde kalacak şekilde çevresi açılacak. Irmak yatağı genişletilerek iki kenarına duvar yapılacak. Nehrin iki kıyısında kalan alanlar yine çay bahçeleri ve kafeteryaların yer aldığı sosyal alan olarak değerlendirilecek. İlçemizin çehresini değiştirecek bu proje Osmancık’ın cazibe merkezi haline gelmesine ve turizme hareketlilik kazandırılmasına katkı sağlayacak” ifadelerini kullandı.
(ÇORUM HABER)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
29°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 24 Eylül 2020
İmsak 04:58
Güneş 06:23
Öğle 12:37
İkindi 16:01
Akşam 18:42
Yatsı 20:01

Gelişmelerden Haberdar Olun

@