“İktidarla aşırı özdeşleşmek hayra alâmet değildir”

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Osmancık Şubesi tarafından düzenlenen Düşünce Seminerleri’nin son konuğu Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Evkuran oldu.

“İktidarla aşırı özdeşleşmek hayra alâmet değildir”

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Osmancık Şubesi tarafından düzenlenen Düşünce Seminerleri’nin son konuğu Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Evkuran oldu.

16 Şubat 2018 Cuma 22:42
“İktidarla aşırı özdeşleşmek hayra alâmet değildir”

Osmancık Belediye Başkanı Hamza Karataş, İlçe Millî Eğitim Müdürü Mahmut Tökel ve TDED Osmancık Şubesi Başkanı Kazım Sekili’nin yanı sıra çok sayıda kişinin katıldığı etkinlikte Prof. Dr. Mehmet Evkuran, “Kimliğimiz, İnancımız, Siyasetimiz” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi.

Değerler ile gerçek hayat arasındaki gerilimin her toplumun ya da gurubun tartıştığı köklü bir problem olduğunu belirten Prof. Evkuran, “Hayatı tutarlı yaşamak ve gerçekleri inanca, düşünceye ve değerlere uyarlamak arzusu ideal sahibi her insanın problemi olmalıdır.” dedi.

“MUHAFAZAKÂR ANLAYIŞ BUGÜN ÇETİN BİR SINAV VERİYOR”

Bir dünya görüşünün kalitesi ve insanîliğinin, onun siyaset ile imtihanında anlaşılabileceğine vurgu yapan Evkuran, “Türkiye’de mücadele veren İslâmcı, muhafazakâr anlayış bugün çetin bir sınav vermektedir. Otoriter ve pragmatik savrulmalar olduğuna dair benim de paylaştığım sorunlar yaşanmaktadır. Eski mahallesine olduğu kadar toplumsal çeşitliliğe de arkasını dönen ve sadece günü kurtarma ve çıkarını en çoklaştırmak için çalışan, donanımlı ancak eleştiriye ve diyaloga kapalı bir bürokrat-siyasetçi tipi güç kazanmaktadır. ‘Bu tür, bizi ne kadar temsil etmektedir?’ sorusunu sormak zorundayız. Zira benim ulaşmakta zorluk çektiğim ve sözümü dinlemeye istekli olmayan bu tür iktidar ve makam sahiplerine, her nasılsa biz zamanlar canımıza okumak için çalışan yeni milliyetçi-muhafazakâr fırsatçı tipler kolaylıkla ulaşabilmekte ve hatta birlikte iş görebilmektedirler. Bunda bir sorun olduğunu düşünenlerdenim.” diye konuştu.

“KALİTELİ İNSANLARI KÜSTÜRDÜLER”

Kurumlarda duruşuna ve dürüstlüğüne güvenilen kaliteli insanların son yıllarda küskünlük, kırgınlık, öfke ve hayal kırıklığı gibi ortak duygular içinde bulunduğuna dikkat çeken Mehmet Evkuran, “Bu duyguların kişisel beklentileriyle ilgili olduğuna inanmıyorum. Daha asil, daha derinden ve köklü nedenlere bağlı bir kaygıdan söz ediyorum. Toplumun, inancımızın ve değerlerimizin geleceğine dair taşıdıkları kaygıdır bu duyguları hissetmelerinin nedeni… Ancak yönetici koltuğunda oturanların ya da söz sahiplerinin ilgisizlikleri, bu duyarlıktan uzak olmaları ve ‘başka’ hesaplarla ilgilenmeleri, bizi ve sizleri bir süre daha yoracağa benzemektedir.” ifadelerini kullandı.

“STK’LAR DOĞRU VE ETKİN ÇALIŞMALI”

Bu tür sıkıntıların aşılabilmesi için sivil alanın güçlendirilmesi gerektiğini öneren Prof. Dr. Mehmet Evkuran, “Siyasetin dışında kalan ortak ilgi alanlarına yönelmeliyiz. Kültür, sanat, eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme, problem çözme, anlama ve birlikte iş yapma gibi özellikleri çocuklara kazandıracak eğitim imkânları ve ortamları oluşturmak zorundayız. Umudumuzu kaybetmeden STK’larımızı doğru ve etkin çalıştırmalıyız. İktidarla aşırı özdeşleşmek hayra alâmet değildir bence. Eleştirel bir mesafe koyarak bizi yönetenlere istikâmet veren bir güç oluşturmak önemlidir.” şeklinde konuştu.

(Recep SERBES)