11.10.2016, 00:10 224

OSMANCIK AKÖREN’DEN

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Değerli okurlarım, şimdiye dek, köşe yazılarımı ben kaleme aldım. Ama bu kez, köşe yazımı: Osmancık Akören Şehit Erol Keskin İlköğretim Okulu öğrencilerine bırakıyorum. Yavrularımın Türkçe Öğretmeni Koray Demir Beyden aldığım yazıyı aynen aktarıyorum.
 
SAĞLAM YAZAR
22 Mart 2016 günü okulumuza ünlü yazar (bana göre eğitimci yazar) Salim Savcı geldi. Bütün okul öğrencilerinin merakla beklediği an ise “soru-cevap kısmıydı. Savcı, bu sorulara çok çeşitli cevaplar verdi.
Savcı 1973 yılında emekli oldu. Şu an 92 yaşında öğretmenlikten ayrılırken ilk kitabını yazan yazar, okumanın önemini vurguluyor. Ve akabinde okumanın bir “alışkanlık” olmadığını söylüyor.
O kadar kitap yazmasına rağmen parayı sadece masallardan kazandığını söyledi.
Biz ona hangi kitabını sevdiğini sorduğumuzda ise, bir anne babaya hangi evladınızı daha çok seviyorsunuz deseniz , O hepsini der. Benim kitaplarım da böyledir, dedi. Ayrıca Savcı; merak etmemizi, merak nedir? bilmemizi ve ana kavramları öğrenmemizi istedi. Eğer yazacak isek, başkasına benzemek için yazmamamızı belirtti.
Ona kitaplarla ilgili sorular yönelttiğimizde düşünmeyi sağlayan kitapları sevdiğini, safsata olanları sevmediğini belirtti. Okumanın; kendisini o işe verme ve kendini o işe adamak olduğunu belirtti. Bu konuda “Okumak Bir Bilinçli Eylemdir” kitabından söz etti.
Yazarlık konusunda da değinen Savcı; “Bir insan kendisini övmeye başlarsa O insan yazarlıktan çıkar” dedi. Çok mütevazı olan Salim Bey, kendini övmekten uzak durdu.
Ortaokul birinci sınıftaki öğretmenini çok sevdiğini söyleyen Savcı dördüncü sınıfta velisinin isteğiyle sınıfta kaldığını da belirtti. “Eğer ben sınıfta kalmasaydım bugüne dek okuyamazdım” dedi.
Özel hayatından da bahseden yazar, doğduğunda zayıf olduğu için sağlam bir çocuk olsun diye adının SALİM konulduğunu söyledi.
Takım tutmama sebebini ise; “Diğer takımlara ayıp olur. Bu yüzden hepsini tutuyorum” diyerek açıkladı.
Sevgili okurlar !
Bugün de çok değerli insan Salim Savcı ile beraberdik. Bu söyleşiden aklımızda onun şu güzel sözü kalıyor:
“Okuyan beraat eden insandır. Okuyan merak eden insandır.”  
Ülkü Uyar
Sare Bıyıklı
Melisa Uçar 
 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@