10.05.2019, 01:23 73

ORUCUN FAZİLETLERİ

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Değerli okuyucularım!

Bu yazımda sizlere oruç ibadetinden bahsedeceğim.

Oruç, Farziyeti kitap ve sünnetle sabit olan farz-ı ayın bir ibadettir.

Oruç: Tan yeri agarrmaya başladığı andan güneş batıncaya kadar insanın kendisini yemeden, içmeden, cinsi ilişkiden ve orucu bozan şeylerden korunmasıdır. (1) Cenab-ı Hak oruç hakkında “ Ey İman edenler; Oruç sizden önce geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.”buyurmaktadır. (2)

Ayet-i Kerimeden, bizleri günahlardan koruması için orucun farz kılınmış olduğunu anlıyoruz. Gerçekten de Peygamber Efendimiz bir hadislerinde ”Oruç bir kalkandır. Oruç insanı cehennem ateşinden kalkanın sahibini düşmanın saldırısından koruduğu gibi korur.”buyurmuştur. (3)

Yani, oruç tutan kişi nefis düşmanının şerrinden korunmuştur. Böylece nefsini yenen kişide kötülüklerden, dolayısıyla da cehennemden korunmuş olur. Çünkü “Nefis insana daima kötülükleri emreder.” (4)

Oruç insanı sabır etmeye alıştırır, sabrın ise sonu selamettir. Nitekim Rasülüllah Efendimiz ”Oruç sabrın yarısıdır” buyurmuştur. Yine bir hadiste “İnanarak ve sevabını Allah’u Teala’dan bekleyerek Ramazan orucunu tutan kimsenin geçmiş günahları af olunur.” buyrulmuştur. (5)

Oruç sahibi için huzuru ilahide şefaat edecektir. Nitekim Efendimiz “ Oruç, Kıyamet gününde sahibine şefaat etmek için. ” ya Rabbi ben bu kulunu yemesinden, içmesinden ve cismani zevklerinden alıkoydum, izin ver ben ona şefaat etmek istiyorum der. Cenab-ı Hak da izin verir ve oruç sahibine günahlarının affı için şefaat eder” buyurmuştur.

Oruç, dengi ve emsali olmayan bir ibadettir. Çünkü her ibadete gösteriş ve riya karışabilir. Oruca asla, çünkü oruçlu, kimsenin görmediği yerde pekâlâ orucunu yiyebilir. Buna rağmen yemiyorsa o her yerde hazır ve nazır olan her an görüp gözeten Allah’ın (c.c) rızası için yemiyor demektir. Oruç emsalsiz bir ibadettir.

kiramdan Ebi Umame (r.a) şöyle diyor: Bir gün Peygamber efendimize; Ya Rasulullah bana Allah katında en menfaatli bir ibadeti emir buyur dedim. Peygamber efendimiz (sav) de; ”Sana oruç tutmanı tavsiye ederim. Çünkü derece bakımından ona denk gelebilecek başka bir ibadet yoktur” buyurdu diyor. (6)

Nitekim bir kutsi hadiste Cenab-ı Hak; Âdemoğlunun her amelinin karşılığı kat kat verilir.

Bir hasene 10 mislinden 700 misline kadar mükâfatlandırılır. Yalnız oruç müstesna.

Orucun mükâfatını ben vereceğim. Zira kulum orucu benim için tutar” buyurmaktadır..

Cennette REYYAN isimli bir kapının olduğunu, bu kapıdan cennete sadece oruç tutanların gireceğini haber veren Peygamberimiz bir hadislerinde de “ Her şeyin bir zekatı (Temizleyicisi-Artırıcısı)vardır.Vücudun temizleyicisi de oruç ibadetidir.” buyurmuştur. (7)

Orucun Allah (c.c.) tarafından farz kılındığını Peygamber Efendimiz de haber vermiştir.

Çünkü o bir hadislerinde ” Şüphesiz ki Yüce Allah (c.c.) size Ramazan ayında oruç tutmayı farz kılmıştır.” buyurmuştur. (8)

Geçmiş günahların af iolunması için manevi kirlerden temizlenmek için Allah (c.c)’ tan sonsuz sevap almak için, Reyyan kapısından cennete girmek için bir gece Allah ‘ın (c.c) rahmetine,

Peygamberin (sav) de şefaatine nail olmak için Müslüman, akıllı, buluğa ermiş, mukim ve sıhhatli olan herkes için oruç tutmak Farz-ı Ayin olan bir görevdir, bir ibadettir.

Ramazan ayında tecelli eden nice manevi nimetlerden Cenab-ı hak cümlemizi nasipdar eylesin.

Ankara’dan selam, saygı ve dua ile.

1-Dini Terimler Sözlüğü Cilt 2, S.114

2-Bakara Suresi Ayet : 183

3-Et-Tergib Ve’t-Terhip Cilt: 2, S:3

4-Yusuf Suresi Ayet : 53

5-İbn-i M?ce Cilt :1, S: 526

6- Nese-i ve Beyhaki

7- Nese-i

8- Nese-i

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
12°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 31 Ekim 2020
İmsak 05:37
Güneş 07:02
Öğle 12:29
İkindi 15:18
Akşam 17:46
Yatsı 19:05

Gelişmelerden Haberdar Olun

@