26.03.2013, 00:00 143

ORMANCILIK ve SU ŞURASINA KATILDIM

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Geçen hafta 21-23 Mart tarihlerinde Ankara'da toplanan '' Ormancılık ve Su Şurası''na şura üyesi olarak katıldım. Şuranın açılışı Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu tarafından, “Tarihi kararların alınacağı bu Şura, ülkemize güzel hizmetler yapmak için bize ışık tutacaktır” sözleri ile açıldı. Konuşmasında sayın Bakan  “Coğrafyamızda güçlü olmamız lazım. 2023'de dünyada 10. olmayı istiyoruz. 2023'de su,orman ve meteoroloji konularında 7. olacağız. Milletimize 16. olmak yakışmaz.” şeklinde hedef gösteren bir açıklama da yaptı ve geniş kapsamlı konuşmasının sonunda katılanların Dünya Ormancılık (21 Mart), Su (22 Mart)  ve Meteoroloji (23 Mart) Günlerini kutladı.  Daha sonra Şura çalışmaları, sonuna kadar Bakan adına hemşehrimiz olan Müsteşar Prof.Dr. Lütfi Akça tarafından yürütüldü. Bu toplantı açılışı ile ilgili fotoğraflar aşağıda verilmiştir.

Bu şuraların temeli 1991 yılında  kurulan Çevre Bakanlığı Kuruluş ve Görevleri hakkındaki kanun hükmündeki kararnamede yer almaktadır. Çevre Şurası ile ilgili 29. maddesinde,

“Bakanlığın çevre ile ilgili görevleri arasında bulunan konularda diğer bakanlıkların, sanayicilerin, gönüllü kuruluşların, meslek kuruluşları ile ilim ve ihtisas sahiplerinin fikir, bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak üzere Bakan tarafından Çevre Şurası toplantıya çağrılır''denilmektedir.
 
İlk Çevre Şurası 1991 yılında Ankara'da toplandı. Bunu takiben 1994,1996 ve 2000 yıllarında II.,III. ve IV. Çevre Şuraları yapıldı. 2002 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı'nın birleştirilmesinden sonra I. Çevre ve Ormancılık Şurası 2005 yılında Antalya'da toplandı.2012 yılında Çevre ve Şehircilik ile Orman ve Su İşleri Bakanlıklarının oluşturularak yapılan yeni düzenlemeden sonra Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yukarıda katıldığımı belirttiğim 

 '' Ormancılık ve Su Şurası'' gerçekleştirildi. Diğer taraftan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Çevre ve Şehircilik Şûrası ile Çalışma Gruplarının Oluşumu ve Çalışma Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmeliği 5 Eylül 2012 tarihinde yayınlanmış olmasına rağmen bu şura bugüne kadar toplanamadı.

 
Ormancılık ve Su Şurası 2013’ün gayesi, ülkemizin orman ve su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi konularında milli politika ve stratejilerin geliştirilmesi ile küresel gelişim ve değişimlere uyum sağlanması maksadıyla yapısal, mevzuat, kaynak yönetimi, uygulama, izleme ve değerlendirme gibi konularda karşılaşılan problemlerin çözümü için 450 Şura üyesi tarafından ortaya konan görüş ve tavsiyelerin ilgili tüm katılımcılar ve  taraflarca müzakere edilmesi ve uygulama odaklı kararların alınmasını temin etmek olmuştur. Bunu sağlamak için Şura üyeleri beş komisyon (Orman, Su, Meteoroloji, İklim değişikliği ve Biyolojik çeşitlilik) 
halinde çalışmalarını sürdürmüştür. Yazıma son vermeden önce, bu komisyonların aldığı kararlardan önemli gördüklerimi sizlerle paylaşmayı istiyorum:
 

- Orman ağaçları ve tohumlarının genetik ıslah çalışmalarına kararlılıkla devam edilmeli. Ülkemiz, fidan ihraç eden ülke haline getirilmeli. Ormancılık faaliyetlerinde profesyonel iş gücüne geçilmeli. Orman ürünleri sanayinin odun hammaddesi ihtiyacının öncelikle yerli kaynaklardan karşılanmaya çalışılmalı.

Ormancılık sektörüne yönelik 'yeşil ekonomi ulusal eylem planı' oluşturulmalı.

Orman ürünlerine dayalı sanayinin hammadde maliyetleri düşürülmeli ve verimlilik artırılmalı. Odun dışı orman ürünlerinden daha fazla katma değer elde edilmeli.

Orman ürünleri sektörünün gelişmesine yönelik yeni stratejiler oluşturulmalı.

Ormanların geliştirilmesi ve korunmasına yönelik gerekli finansman sağlanmalı.

 

-Su Kanunu çıkarılmalı

(Su Kanunu'nun bir an önce çıkarılması ve uygulanması istenen şurada, havza ölçeğinde etkin bir su yönetimi için izin, izleme, denetim ve yaptırım bütünlüğünün sağlanması talep edildi.)

-

Ulusal su potansiyelinin etkin kullanımı için gerekli tedbirler alınmalı.

Su kütleleri ulusal izleme sistemi geliştirilmeli. Suyun korunması, kullanımı ve geliştirilmesi için uygun yatırım ve finansman modelleri geliştirilmeli. Su kaynakları için çevresel kalite hedefleri, standartları ve tedbirleri belirlenmeli. Su kaynaklarının korunması için noktasal ve yayılı kaynaklardan gelen kirlilik yükleri azaltılmalı.

 

-İklim değişikliği ile mücadele

-

 

 

Çölleşme ve erozyondan etkilenen alanların ıslahı ve sürdürülebilir

yönetimi sağlanmalı.

 

 

-Ülkemizin topoğrafik ve meteorolojik şartları, sektörlerin meteorolojik ürün

ve hizmet talepleri göz önünde tutularak, veri kalitesi arttırılmalı ve meteorolojik gözlem ağı genişletilmeli.

 

-İklim değişikliğinin belirlenmesine yönelik genel projeksiyon çalışmaları

geliştirilerek sürdürülmeli.

 

 

-İklim değişikliğinin sektörel etkisinin belirlenmesine yönelik çalışmalar arttırılmalı.

 

 

-İklim değişikliğinin su kaynaklarına etkisinin havzalar bazında

belirlenmesine yönelik çalışmalar arttırılmalı.

 

 

-İklim değişikliğine uyum çalışmaları yapılmalı.

 

 

-Taşkın yönetiminde etkinlik arttırılmalı.

 

 

-Kuraklık yönetim politikaları oluşturulmalı.

 

 

-Sürdürülebilir biyolojik çeşitlilik yönetimi tesis edilmeli.

-Tür koruma çalışmalarında etkinlik arttırılmalı.

-Korunan alanların etkin yönetimi sağlanmalı.

 

-Hassas ekosistemler etkin yönetilmeli.

-Biyolojik çeşitlilik ve ekosistem ekonomisi tesis edilmeli.

-Yaban hayatı sürdürülebilir yönetilmeli.

-Sürdürülebilir av yönetimi sağlanmalı.

-Sokak hayvanlarının rehabilitasyonu tesis edilmeli.

 
 

 

-Doğa koruma politikaları kalkınma politikalarına entegre edilmeli.

 

 

 

 

 

İstanbul,25 Mart 2013

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@