20.08.2016, 00:08 338

ÖLÜMSÜZ DÜNYANIN ANNESİ ZÜBEYDE HANIM-2

Salim SAVCI

Salim SAVCI

ZÜBEYDE HANIM KİMDİR?
Zübeyde hanım, bir kadındır. Ama hanım özellikleri olan bir bayandır. Dünyada bir benzeri olmayan, önder olarak anılan Atatürk’ün saygın annesidir. Öz be öz Türk’tür.
Zübeyde hanım okur-yazardır. Bir öğrenim görmediği halde çevresinde Zübeyde Molla, mahallesinde akıldane (rehber-danışman) diye anılan bir annedir. Mustafa Kemal Atatürk’ü yetiştiren de odur.
Makbule hanım, biricik oğlunu, her gece yatağına yatırır. Ama kendisi giyiniktir. Oğluna;
-Mustafam, şimdi sana kısa ve özlü bir masal anlatacağım. Uyumanı bekleyeceğim. Ama senden bir isteğim olacak. Yarı gece, yine benden bir masal dinlemek istersen, dün gece anlattığım masalı anlatmanı isteyeceğim. Böylece sen dinlediğini anlamayı öğreneceksin. Bilmediğin şeyleri merak edip bana sorabilirsin. Bilmediklerim olursa, onu da çevremden öğrenip sana anlatırım. Çünkü yavrum, insanlar bu dünyada merak edeceklerini öğrendikçe okurlar, araştırırlar, incelerler, gelecekleri düşünebilirler. Bir gün gelecek, bizler, bir nedele gideceğiz. Görev yetişen kuşaklara düşecek yavrum! der.
İşte, Zübeyde hanımın anlattığı bu masallar, o zamanlar kreş ve anaokulu bilinmediği halde, anne olan Zübeyde Hanım annelik vefasıyla oğluna masallar anlatmıştır. Bunu da içtenlikle yapmıştır.
Bunda ilham alarak, Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım hakkında internette verilen bilgileri aktaracağız. İzninizle;
Zübeyde Hanım nerelidir?
Zübeyde Hanım, Osmanlı İmparatorluğunda 2.Mehmet döneminde, Larende-Karamanlı’dır. Bir Anadolu kadınıdır. Ailesi tarla-tapan, hayvancılık yapmaktadır. Dedesi, Karaman’da Feyzullah Efendi, “Sofu Zade”, “Sofular” diye anılmaktadır. Bir başka deyimle anadolu insanıdır. Bir göçmen olduğu için göçmen özelliklerine sahiptir. (Göçmenler, gelenek ve göreneklerini birlikte getirirler. Yerlilerle kaynaşırlar. Her şeylerini paylaşmayı bilirler. Zamanla da o yörede ün sahibi olabilirler.)
Zübeyde Hanım, dünyada her ulusça kabul edilen eşsiz bir önder olan Atatürk’ün annesidir.
O dönemde, Osmanlı imparatorluğu büyüme çağındadır. Anadolu isim yapmış ailelerin Rumeli’ye göçmesini memnuniyetle karşılamaktadır. Yönetenler Zübeyde hanımın süyunun göçmesine yardım etmiştir.
Zübeyde hanımın soyu, Rumeli’de Selanik ile Manastır arasında bulunan adına sancağına bağlı “Sarıgül” denilen “Kayalar” nahiyesine yerleşirler. Rumeli’de “konyarlar” diye anılırlar. Orbassadan gelen Oğuzlar’ın 24 boyundan biri olan Yörük Türkmen diye ün kazanırlar.
Zübeyde Hanım, 1857 yılında Langaza’da dünyaya gelir. Babası Sofu Zade Sadullah Ağa’dır. Annesi Ayşe hanımdır. Ama Molla Hanım adıyla ünlüdür. O dönemde kadınların okula gitmesi yaygın değildir. Okur-yazar olan Zübeyde Hanıma çevresindekiler “Zübeyde Molla” derler.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@