19.08.2016, 00:24 240

ÖLÜMSÜZ DÜNYANIN ANNESİ ZÜBEYDE HANIM-1

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Bir sohbette; Anneler Günü konusu açıldı. Bana şu soru soruldu:
-2015 yılında “Yılın Annesi”nden haberiniz var mı? Dediler. Cevabım ise;
-Seçilmiş ise, yılın annesini bilmiyorm. Ama sizlere ölenlerden yılın annesi olabilecek hanımın adını söyleyebilirim. Bu anne ise; Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’dır oldu. Kısaca, Zübeyde Hanım’ın özelliklerini sıraladım, aktarıyorum.
Zübeyde Hanım, Anadolu’ya göç ederek gelen, Oğuz Boylarının 24 kolundan birisi olan Türkmen’dir. Karamanlıdır. Anadolu hanımıdır. Okuması yazması vardır. Bir öğrenim görmemiştir. Ama herkesin Zübeyde Mollası, mahallenin “akıldanesi” (rehber-danışman)dır. İnancı sağlamdır. Kendisini yuvasına adamıştır. 6 çocuktan Mustafa ile Makbule’yi büyütmüştür. O zamanlar kreş ve anaokulu kavramları olmadığı halde evind ekreş bilgisini verebileceği kadar vermiştir. Her gece, Mustafasını yatağına yatırmıştır, kendisi giyiniktir. Oğluna, devsiz-öcüsüz masallar anlatmıştır. Ertesi akşam da Mustafa’sından dinlediği masalı anlatmasını istemiştir. Böylece yavrusundinlemeyi, dinlediğini anlatmayı öğretmiştir. Oğlunun her sorusuna da, gerçeğini öğrenerek cevaplar vermiştir. Oğlunun, düşünen bir çocuk olmasını sağlamıştır.
Mustafa, öğretmeninden Kemal adını alarak Mustafa Kemal, sonra da ulusundan aldığı Atatürk adıyla Türkiye Cumhuriyetinin kurucularından yüz kişinin arasından önder olabilmiştir.
Atatürk, görevle gittiği Bulgaristan’da, bir papazda Farnsızca öğrenmiştir. Okuduğu kitpalar Anıtkabir Müzesinde herkese açıktır. Mustafa Kemal, okuduğu kitaplardan beğendiği kısımların da altını çizmiştir. Ya da ok çıkararak anladığını yazmıştır. Okuyan bir Türk olmuştur. Cebini düşünmemiştir. Parasıyla aldığı Çankaya’yı da ulusuna vermiştir. İşte bu yüce insanın annesi Zübeyde Hanım bana göre her yıl Anneler Gününde anılmaya layık bir anadır.
Türk insanı, kadın ve erkek olarak vefalıdır. Vefalı olmak da eşsiz bir inceliktir.
Nur içerisinde yat Zübeyde Hanım ve Atatürk.
SÜRECEK
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@