13.09.2013, 00:00 114

OLİMPİYAT OYUNLARI'NIN YAPILACAĞI ŞEHİR BELİRLENİRKEN YAPILAN SUNUMLAR ve KIYI KULLANIMI !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU


2020 Yaz Olimpiyat Oyunları'nın yapılacağı ülkenin ve şehrin belirlendiği oylama 7 Eylül'de Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te yapıldı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin 97 üyesinin oylaması sonucunda ipi Tokyo göğüsledi.. 5 kez başvuruda bulunan İstanbul ise yapılan oylamada ikinci oldu.
Televizyondan naklen verilen bu toplantıyı baştan sona kadar heyecanla izledim ve İstanbul'un kazanmasını çok istedim. Ne yazık ki çok hazırlandığımız bu müracaatımızda da istediğimiz neticeyi alamadık. Şu anda ülkemizde yapılan tartışmaları bir tarafa bırakarak 2024 Yaz Olimpiyatlarına müracaat için hazırlanmalıyız. Dünyada kabul gören bir ülke olabilmemiz için sporda da gelişmiş ülkeler arasında yer almalıyız.
* * *
 Arjantin’de yapılan oylamada ilk sunumu İstanbul yaptı, onu Tokyo ve Madrid takip etti. Bu arada 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları'nın yapılacağı Rio de Janeiro'ya ait sunumu da izledim. Bu arada Rio' nun sahil bölümü ve plajları( Leblon, İpenama ve Copacabana) gösterildi.
Geçen sene buraları eşimle birlikte ziyaret etmiş ve yazılarımla sizi bilgilendirmiştim. Bu üç plajın yer aldığı sahilin geniş bir yol ile konut ve oteller bölgesinden ayrı tutularak korunduğunu görmüştüm .  Bu çok geniş yol kendi içinde bölünmüştü(Oto yolu, bisiklet yolu ve yaya yolu). Ülkemizde rastlanan tersine tek bir otelin sahilde yapılmasına müsaade edilmemiştir.. Bütün sahiller halka açık tutulmuştur. Şehrin yetkilileri yıllardan beri bu düzeni korumuşlar.
* * *
Rio sahilleri ile ilgili Cengiz Semercioğlu'nun aşağıdaki haberi bana çok ilgi çekici geldiği için sizlerle paylaşmayı istiyorum;
''Tek bir otel var kendine ait plajı olan; İpenama'nın en sonunda bulunan ünlü Sheraton...
Sadece müşterilerine ait nefis bir koyu var...
O oteli ne yapıyorlar şimdi biliyor musun? Yıkıyorlar.   
Gerekçe: otelin arkasında bulunan mahallede yaşayanların otelin yüzünden özgürce denize girememesi...
Oysa 100 metre ilerisi de plaj...
İpenema'da 3, Copacabana'da 4 kilometre halka açık plaj var...
Ona rağmen tek bir otelin bile sahili işgal etmesine izin vermiyorlar.''
* * *
Yazar aynı yazıda arkadaşı Melis Alphan'ın, '' çocukluğunda özgürce her yerinden denize girdiği  Çeşme'nin sahillerinin oteller, beach'ler tarafından işgal edildiğini'' yazdığını ve ''  Parayla denize giriyoruz. Brezilya'da, İspanya'da böyle bir ' kıyı faşizmi' yok'' dediğini belirtiyor. 
* * *
Türkiye'nin kalkınmasında turizm yatırımlarının büyük rolü yadsınamaz.Diğer taraftan kıyıların kullanımı ve korunması da çok önemlidir. Türkiye'de kıyıların yasalara uygun olmayan bir şekilde kullanılması hep tartışılan bir konu...
 
Son 30 yıldır, tüm imar yetkilerinin belediyelere ve valiliklere verilmesi ile kıyı yağmacılığı daha da arttı. Başbakanımız Tayyip Erdoğan'ın, Ramazan Bayramını takiben, Bodrum Yarımadası’nın Güllük Körfezi’ne bakan tarafında çıktığı bir tekne gezintisinde yapılaşma felaketini görmüş, bunun üzerine bakanlarını Bodrum’a çağırıp bu felakete çözüm yolları aramışlar hep birlikte. Bu durum kıyı kullanımında son 10 yılda da değişen bir şey olmadığının göstergesidir.
 
 
Bodrum’da Başbakan Erdoğan ile birlikte olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Çanakkale’den İskenderun’a kadar olan tüm sahil şeridini vatandaşın menfaati doğrultusunda inceleyeceklerini belirttikten sonra, “Şimdi bir geçiş dönemi başlatıyoruz. Yasal çerçevede yapılan binalara dokunmayacağız. Kazanılmış hakları koruyacağız” dedi.
 

Ayrıca, Bakan Bayraktar, kaçak, salaş, iskânsız ve imarsız yapıları tek tek gözden geçireceklerini söyledi ve “Türkiye bir turizm ülkesi, buna da dikkat etmeliyiz. Gerekli hassasiyeti gözetiyoruz. Kıyılar vatandaşın malıdır. Orada kanunun emrettiği hükümler çerçevesinde gerekli tüm düzenlemeler yapılacak” diye konuştu. 
 
Dörttepe- Bodrum, 11 Eylül 2013
Cengiz Semercioğlu, '' Plajlar halkındır! '', Hürriyet, 26 Temmuz 2013
http://www.postmedya.com/erdoganin-kiyi-gezisine-yazarlar-ne-dediler-87228h.htm 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@