06.07.2012, 00:00 141

OKURLARIMI DİNLEMEYE VAR MISINIZ?

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Giriş:

1974 yılından bu tarafa yerel gazetelerde köşe yazıları yazarım. Toplamı 18 cilttir ama köşe yazısı sayısını bilmiyorum. Köşe yazılarımda; bildiklerimi, gördüklerimi, dinlediklerimi, çevremde olan olaylar ile davranışları olduğu gibi (süslemeden) kısa cümle ile dile getirdim. 64. Kitabım da Mayıs 2012’de okurlarımın karşısına çıkacaktır.

Yazdığım kitaplarda daha çok, bana öğretilen oku ve düşün sözcükleri üzerinde durmuşum. Aradan 62 yıl geçtikten sonra 2007 temmuzunda doğduğum köye dönmüşüm. Çampınar Prof. Bahri Savcı Kütüphanesinde halkıma, öğrencilere danışmanlık yapmış bulunuyorum. Aradan tam beş yıl geçmek üzeredir. Yalnız bir kız çocuğuna okumayı bir de düşünmeyi öğretebilmişim. Bunun nedenlerini aradım, galiba buldum da! 62 yıl köyümden uzak kalmışım. 62 kez köyüme gelmemişim. Kusur köylümde ve onların çocuklarında değil, itiraf ediyorum, bal gibi bende!

Konu öne çıkıyor:

Toplumumuzda; analar, babalar, yetişkinler, öğretmenler, yazarlar hep oku diyorlar. Okumayı bir alışkanlık kabul ediyorlar. Oysa okumak, bir alışkanlık değildir. Bilinçli bir eylemdir. Okumayı bilinçli eyleme dönüştürebilmek için bu kez düşün sözcüğüne sarılıyoruz. Gelecek kuşaklara düşünmeyi öğretebilirsek, merak edenler çoğalacaktır, merak edenler de kesinlikle okuma gereksinimi duyacaktır. Ülkemiz de gelişmiş ülkeler düzeyine ulaşabilecektir.

Son zamanlarda düşün ve düşünmek ile ilgili çok yazı yazmışım. Belki de bu konuda fazlaca da konuşmuş olmalıyım ki, elime ve cebime yazılmış kağıtlar verildi. Bu yazılar da beni etkiledi, bu köşe yazısı da böylece hayat buldu.

•Fransız filozofu; “düşünüyorum, o halde varım” demiş. Yani filozof bizi şöyle uyarmış:

Ey insanoğlu, insanım diye övünüyorsan düşünmelisin!

Düşünemiyorsan orda, burada insanım demeye kalkma!

İnsan olabilmenin hakkını vermeyi bil!

•Evrenin tek yaratıcısı olan Allah, son gönderdiği din kitabı Kur’an’da ilk buyruk olarak oku emrini veriyor. Oku emriyle düşünmeye başla diyor. Bazılarına göre 97 ayette, yine bazılarına göre tüm ayetlerde insanların düşünmesini istiyor.

•Her okuma, kesinlikle düşünmeyi içerir. Fakat her düşünme okumayı içermese bile insanların görüş ufkunu açabilir. Akıl gücü, mantık ve bilim her sorumuza cevap bulabilir.

•Din kitabınızı dikkatle okuyunuz. Okumak, en büyük ve temel olan ibadettir. Bunu da nereden çıkarıyorsunuz derseniz, öteki ibadetlerin tümü daha sonra gelir. Demek ki, temel ibadet okumaktır, dinimizin diğer şartlarını da yerine getirmektir.

*     *     *

Değerli okurlarım. Bu kez bana gelenleri aktarıverdim, düşünmenizi sağlamak istedim. Sevgi benden, düşünmek sizden olsun. Çünkü; sad suresi (29)nda:

-Kur’an ayetlerini iyiden iyiye düşünsünler ve temiz ahlak sahipleri öğüt alsınlar diye sana indirdiğimiz mübarek bir kitaptır” diyor. Düşünmemizi emrediyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@