06.11.2012, 00:00 152

OKUMAK İSTEYENİ KİMSE ENGELLEYEMEZ

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Osmancık- Çampınar Prof.Bahri Savcı Kütüphanesine gelen öğrencilerden biri, bu kütüphanede danışmanlık yapan bana bir soru yöneltti:

- Salim Dede, sekiz yıllık zorunlu okulu bitirdim. Yeni sisteme göre ortaokul öğrencisi sayılırım. Daha ilerisini de okumak istiyorum. Önümde iki yol var. Lise ya da meslek okullarıdır. Ailemde, büyüklerimden, öğretmenlerimden öğrendiklerime göre karar vereceğim. Bu arada bir rastlantı oldu sizi tanıdım. Önce aldatmak ile yalan hakkında sizin görüşlerinizi alacağım sonra da iki yoldan birini seçeceğim. Beni aydınlatır mısınız?

- Yavrum, 27 yıl öğretmenlik, 42 yıl yazarlık yaptım. Şimdiye kadar da bana böyle sorumluluk yükleyen soru ile karşılaşmadım. Şimdi size, şöyle ya da böyle yap diyemiyeceğim. Düşüneceğim, araştıracağım geniş bir zaman içerisinde yazılı duruma getireceğim, dedim.

Önce bu konularda yazdıklarımı gözden geçirdim. Aldatmak ve yalan sözcüklerine ait bilgileri sıraladım.

Aldatmak ile ilgili temel bilgiler:

Aldatmak Sözcüğünün anlamı: Sözlüklerde çeşitli tanımlar var:

•Bir insanın diğer bir insanı, oyun ve dolan ile kandırması.

•Bir kişinin sözünde durmaması yani yalan söylemesi.

•İnsanlarda yanlış kanı uyandırmak.

•Dinleyen insanlara bir gereksinmeyi karşılar kuruntu vermektir.

•Eşler arasında,eşine karşı ihanette bulunmaktır.

Bu tanımlarda verile siyah yazılmış sözcüklerin de anlamlarını kendimiz verirsek havanda su dövmüş oluruz dedik onlara ait de bilgi verdik.

Kandırmak: Karşınızdaki insanın inanmasını sağlamaktır. Bir yerde onu ikna etmektir. Akıla, mantığa, bilime dayanan biçimde konuşmayı becerebilmektir. Aksi durum inanmayı zorlaştırır. Bu durum ise insanları küçük düşürür. Onlara aldatma yolunu açar.

Yalan: İnsanların, karşılarına aldıkları insanları kandırmak amacı ile gerçeğe aykırı söyledikleridir. Herkes yalanı sevmez ama, bebek bile yalanı yalancı meme (emzik ) ile öğrendiği için belleğinden kolay, kolay atamaz.

Kanı: Düşünce ile elde edildiğine inanılan sonuçtur. Yani kanattır.

Kuruntu: Aslı ve temeli olmayıp beğenilmeyen, hatta kötü olasılıklara dayalı düşüncedir.

İhanet: Eşini başka birisiyle aldatmaktır. Haksız yere insanlara kötülük etmektir. İhanet eden hain damgasını yer.

SORU SORAN GENCE DÜŞEN GÖREVLER:

Sekiz yıl öğretim gördün. Ortaokulu bitirdin. Yeteneklerini, beyin gücünü kullanarak 12 yıllık zorunlu öğretimi tamamlamak zorundasın. Önünde iki seçenek var:

Genel Kültür Kolu (LİSE): Hayatta okuyarak en yüksek düzeylere ulaşmak istiyorsanız, 4 yıllık lise öğrenimini anlamında almanız gerekir. Lisede sayısal ve sözel bölümlerini seçerken yeteneklerinizi unutmamanızı öneririm. Lise kültürünüzle üniversitelerdeki bölümleri seçerken zamanınızın ve geleceğin beğenilen dalını öğrenmeye çalışın. Her zaman onunla, bununla değil kendinizle yarışırsanız mesleğinizde sıradan insan olmaktan kurtulabilirsinizi. Yani aranılan insan olursunuz. Yaşamınızca işsiz kalmazsınız.

Meslek Okulları:  Ortaokulu bitirdiniz. Lise ve üniversite öğrenimini yapabilecek mali gücünüz yok ise meslek okullarından birisini seçebilirsiniz. Burada da, büyüklerinizin görüşü yerine görüşünüzü öne alınız ki ileride pişmanlık duymayasınız.

Meslek okulları bir meslek öğretir. Hiçbir zaman lise kültürünü veremez. Bunu nereden biliyorsunuz derseniz açıklayayım. 27 yıl öğretmenlik, müdür yardımcılığı ve müdürlüğü de meslek okullarında yaptım. O yavrularımız çok iyi meslek sahibi oldular. Yüksek okul ve üniversiteyi okuyanlar çok az oldu.

Meslek okullarından birisini seçerseniz, dışarıdan lise öğrenimi yapınız, istediğiniz üniversiteye giriniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@