08.09.2015, 00:11 253

OKUMAK BİR BİLİNÇLİ EYLEMDİR DİYENLERE

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Yeni hazırladığım, henüz basımını yaptırmadığım kitabımın adı; “Okumak Bir Bilinçli Eylemdir”. Bu kitapta; alışkanlık ile bilinçli eyleme ait açıklamalar ve saptamalar vardır. 4. bölümde de, çevremden topladığım okumayı alışkanlık kabul edenler ile okumayı bir bilinçli eylem olarak kabul edenlerin görüşlerini almıştım.
Bu çalışmamı bilen dostlara (37 sayfayı tutan) dosyanın fotokopisini verdim. Ya da istek üzerine açıklama yaptım.
2015 Ağustos ayının son günlerinde, Çampınar’daki iki çayevinden birisine gittim. Neşe içerisinde çayları içtik.
-Bugün çayevine geç geldiniz. Hayırlar ola! Bir nedeni var mı? dediler.
-Evet; Okumak Bir Bilinçli Eylemdir, kitabımı yazıyordum. Size göre okumak alışkanlık mıdır, diye sordum. 70 yaşlarındaki dostum Kara Ahmet’ten (Ahmet Uyar) şu cevabı aldım. Hemencecik not ettim.
-Ben sizin gibi Seciğen İlkouklundan şahadetname almadım. Diploma aldım. İlerisini okuyamadım. Bana göre okumak, bir alışkanlık değildir. Okumak sevgidir, okumak bir sevdadır dedi. Ben de alışkanlıkları sıraladım. İzin alıp öteki çayevine uğrayıp eve döndüm. Kalemi elide buldum. Bu köşe yazısını sizlere sunuverdim.(*)
(*)Sevgi nedir? Sevgi, ölümsüz bir duygudur. İnsanı gerektiği zaman özveriye götürür. Ya da bir kimseye, bir şeye bağlılık duygusudur. Eşanlamlısı da, muhabbettir (sevgidir) aşktır (şiddetli sevgidir, sevdadır) Sevgide bağlılık duygusu vardır.
Sevda nedir? Aşırı sevgidir. Heves, arzu (istek) ve tutkudur. Bir şeye düşkünlük göstermektir. Aşk düzeyinde insanın o şeyi sevmesidir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@