24.04.2012, 00:00 254

OKULLAR HAYAT OLSUN! PROJESİ

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Edinebildiğim bilgiye göre; MİLLÎ (i harfi şapkalı) EĞİTİM BAKANLIĞI OKULLAR HAYAT OLSUN projesini hayata geçirmek istiyormuş. Bu projeye hayır diyebilecek eğitim sevdalısı çıkmaz. Ama geçmişte olanlara bir bakmak gerekebilir. Şöyle ki:

-Bir zamanlar halkevleri, halk odaları kuruldu. Bunlardan benim gibi yararlananlar oldu. Ne yazık ki, onlar yaşatılamadı.

-Hatta köylerde 4K (kafa-kol-kuvvet-kalp) çalışmaları başlatıldı, o köylerdeki cevizcilik, meyvecilik, sebzecilik, bağcılık, bahçecilik hala yaşıyorsa o günkü bu atılımdır. Ne yapalım ki; 4K dahi bu ülkede yaşatılamadı. Çok köye (K)’nın teki bile giremedi.

-Köylerde kütüphaneler kuruldu çoğu kapandı gitti. Tek tük yaşayan var ise onun da elinden tutan yoktur.

-Dahası da var ama okullar hayat olsun projesi yaşayabilsin diye onlara yer verilmemiştir.

Şimdi şapkamızı önümüze koyalım, bir değil bin kez düşünüp elbirliği ile okulları hayatımızın bir parçası durumuna getiriverelim! Diyoruz önümüze neler çıkabileceğini açıklamak istiyoruz:

*Öyle görülüyor ki; okulları hayatın bir parçası yapmak için bu iş Kaymakamlıkların, Milli Eğitim Müdürlüğünün, Halk Eğitim Müdürlüğü ile Belediyelerin sırtına sarılacaktır.

*İlçe merkezindeki en müsait ilköğretim okulu seçilecektir. Okul müdürü, öğretmenler bunu bir görev kabul edeceklerdir, çalışmalara başlayacaklardır. Veliler; bana ne, beni ilgilendirmez, aman senden deyiverirse bu okulların yardımına kim koşacaktır?

*Seçilen okul ilk önce okulunu ağaçlandırmaya yönelecektir. Burda da Orman Bölge Şefliğinin yardımını isteyecektir. Orası da bu teklifi memnuniyetle karşılayacaktır.

*Okulun her yanını çiçeklerle bezemek veliler ile okul yönetimine düşecektir. Veliler ilgisiz kalıverirlerse bunun çözüm yolu nasıl bulunacaktır?

*Okulların temizlik işleri bile tam olarak çözümlenemediği için hizmetli sayısını nasıl artırabileceğiz?

*Okullar hayatın bir parçası olmak için okul yanındaki çocuk bahçesi isterse, Belediye yardıma varım diyebilecek midir?

*Seçilen okulun çalışma saati, saat kaçta sona erecektir? Bu saate kadar çalışan öğretmene ne ödenecektir? Nereden, nasıl?

*Okul kütüphanesi açık bulundurulacak ise, bu hizmet nasıl karşılanacaktır? Her ay yayınlanan iyi eserler nasıl sağlanacaktır?

*Okula gelen vali ile görmek isteyen vatandaşı kim, nasıl, nerede karşılayıp rehberlik edecektir?

Akıla gelebilecek ihtimalleri sizler de artırabilirsiniz. Şimdilik bu kadarcıkla yetinelim ve düşünelim!

Proje şahanedir. Uygulaması; Kaymakamlıklara, Belediyelere, Okul Aile Birliklerine daha çok da öğretmenlerin çalışmalarına bağlıdır. Geçmişten ders alarak, her ilçede en az iki okulda bu projenin hayata geçirilmesini dilemek bizlere, sizlere, onlara düşer.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@