08.02.2013, 00:00 69

OKU SÖZCÜĞÜNÜN KAYNAĞI: 1

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Oku sözcüğü “okumak” sözcüğünden üretilmiştir. Okumak da dilbilgisi bakımından bir mastardır. Mastar ise, fiillerin zaman ve kişi bildirmeyen, ancak olumlu ve olumsuz biçimleri bulunan MEK ya da MAK eki almış ad durumudur. Örnek verelim:

Oku-okumak, düşün-düşünmek.

Bizim konumuz: Okumak ile oku olacaktır.

Okumak: Sözcük Türkçedir. Yazılı ya da basılı sözcüklere bakarak bunları sesli duruma getirmektir. Daha açıkçası, anlamak ve bir şeyin anlamını çözmektir. Bilinçli bir eylemdir. Bir insanın, bir işi, bilerek, inanarak yapmasıdır. Asla alışkanlık değildir. Hemen şu soruyu aklınıza getirebilirsiniz.

Alışkanlık nedir?

İç ve dış etkilere eylemlere eylem ve davranışların yinelenmesi, hep aynı biçimde gerçekleşmesi sonucu beliren, koşullanmış davranış ya da tepki biçimleridir. Arapçası itiyattır.

Alışkanlıklara örnek:

Bir insanın sigara içmesi, içki içmesi tam bir alışkanlıktır. Bilinçli bir eylem değildir. İstenilirse vazgeçilebilir, kullanılmayabilir. İrade işidir.

Oku sözcüğünün kaynağı:

İslam dinini kabul edenler “oku” sözcüğünün din kitabımızda olan Kur’an-ı Kerim kitabımızın 96. Suresi olan “Alak Suresi”nden öğrenirler. Sureyi verelim:

Bismillahirrahmanirrahiym

1.Ey Muhammed! Her şeyi yaratan Rabb’inin adıyla Kur’an-ı oku!

2.Yüce Allah (O), insanı pıhtılaşmış kandan yarattır.

3.Oku! Senin Rabb’in en büyük (sonsuz bir) kerem sahibidir.

4.Çünkü O (Yüce Allah) kalem ile yazıyı öğretti.

5.İnsana bilmediği şeyleri öğretti.

Kaynakça: Kur’an-ı Kerim ve Yüce Meali Sayfa 599

Surenin yorumunu sizlere bırakıyoruz. Oku sözcüğünü anlamında öğrenmiş olsaydık İslam toplumunu çağdaşlık düzeyine ulaştırabilirdik. Geçmiş, geçmiş gitmiştir. Geleceğimiz söz konusudur diyoruz, konuya devam edeceğimizi bildiriyoruz.

(Devam edecek)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@