13.02.2013, 00:00 107

OKU SÖZCÜĞÜ ÜZERİNE-2

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Bundan önceki köşe yazımda:

-Okumak bir alışkanlık değildir.

-Okumak, bir bilinçli eylemdir, dedik. Oku sözcüğünü nereden, nasıl öğrendiğimizi de açıkladık.Bu kez, bu bilinçli eylem üzerinde durmayı yerinde bulduk.

Televizyonlarda, edebiyatçılar konusunda sohbetler dinliyoruz. Ne yazıktır ki, bu konuyu çok iyi bilenlerin bile okumak,bir alışkanlık dediğine tanık oluyoruz. Şapkamızı önümüze koyup düşünmeye başlıyoruz. Bu kez, toplumda okuyanları aramaya koyuluyoruz. Şu örneklere tanık oluyoruz:

-Kişi, bir yazardır. Okulların açık olduğu zaman her ayın ilk cumartesi günü Çorum’da Çekva’nın yürüttüğü Sanat Dostları Toplantısına katılır. Tam 5 yıl. Osmancık ile Çorum arasında otobüse biner. Otobüste yalnız üç kişinin kitap okuduğunu görür. Bunun birisi emekli öğretmendir, diğeri iki polistir. Düşünüp kalırsınız.

-Kişi bir emekli öğretmendir. Köşe yazısı da yazdığı için okullara çağırılır, öğrencilerin sorularını cevaplar. Çocuklara okumak nedir diye soru yöneltir. Okumak, bir alışkanlıktır, cevabını alır. Okumanın bilinçli eylem olduğunu savunur. Belki de havanda su dövmüştür.

-Yazıda adı geçen öğretmen, bir bölge yatılı ilköğretim okulunda öğrencilerin sorularına cevap vermektedir. Bir kez öğrenci:

“Efendim, ben okumak istiyorum. Ama bir türlü her gün bir şeyler okumayı yapamıyorum” der. Emekli öğretmen, dilinin döndüğü kadar açıklama yapar. Öğrenciyi ikna edemediğini görür. Bu kızımızla, tenefüste görüşür. Kız öğrenciyi dinler. Kız öğrencinin söylediklerini yazamam. Ana, baba, öğretmen, hatta yazar olarak eksikliklerimiz var. Bizler okuyamıyorsak, bu yavrumuz da okumayı alışkanlık olarak algılamakta kalırlar.

Bu konuda benim de bilmediklerim vardır.Bu konuya ilgi duyanların önerilerini rica edeceğim. Her öneriden ders almaya çalışacağım.

Bir de okullarda fazla kitap okuyanlara “kitap kurdu” diyorlarmış. Kurt denilen canlıyı tanımak gerek. Kurt, bir sürüye dalıp, birisini yese, çoban bayram eder. Oysa kurt, sürüde yakaladıklarının üç-on tanesini boğazlayıp atar. Bu nedenle çok kitap okuyan öğrenciyi kitap kurdu saymak, benim mantığıma sığmıyor. Onun yerine, “çok kitap okuyan öğrenci”nin kullanılmasını öneririm. Öyle birisinin adı bana bildirilirse hemen iki kitap postalarım.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner443
banner255
banner133
10°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Ocak 2021
İmsak 06:21
Güneş 07:48
Öğle 12:58
İkindi 15:33
Akşam 17:57
Yatsı 19:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@