“Ceviz üreticisinin yüzü güldü”

Oğuzlar’da ceviz hasadının verimli başlaması üreticilerin yüzünü güldürdü. İlçenin en önemli geçim kaynağı olan ceviz, yine yüksek verimliliğiyle üreticisini memnun etti.

“Ceviz üreticisinin yüzü güldü”

Oğuzlar’da ceviz hasadının verimli başlaması üreticilerin yüzünü güldürdü. İlçenin en önemli geçim kaynağı olan ceviz, yine yüksek verimliliğiyle üreticisini memnun etti.

05 Ekim 2017 Perşembe 01:07
“Ceviz üreticisinin yüzü güldü”

Oğuzlar Ceviz Üreticileri Tarımsal Birliği Başkanı Oğuz Hantal, “İlçemizde binin üzerinde ceviz üreticisi var. ‘Oğuzlar 77’ ismiyle ürettiğimiz cevizler iç pazarda tüketiliyor” dedi.
Oğuzlar'da üretilen cevizlerin Türkiye'nin ceviz ihtiyacının yüzde üçünü karşıladığını belirten Hantal, ceviz hasadının başladığını bildirdi. Bu sene cevizdeki verimin yüksek olduğunu kaydeden Hantal, bu nedenle üreticinin yüzünün güldüğünü söyledi.
İlçede yaklaşık binin üzerinde ceviz üreticisinin bulunduğunu belirten Oğuzlar Ceviz Üreticileri Tarımsal Birliği Başkanı Oğuz Hantal, “İlçemizde binin üzerinde ceviz üreticisi, geçimini cevizden sağlıyor. Geçen sene hava şartlarından dolayı üretim bayağı düşmüştü. Ancak bu sene ceviz hasadımız oldukça verimli geçmekte. Bu sene Oğuzlar ilçemizde 4 bin ton ceviz hasadı bekliyoruz. Bu rakam çevre köylerle birlikte 20 bin tona kadar ulaşıyor. ‘Oğuzlar 77’ ismiyle ürettiğimiz cevizler iç pazarda tüketiliyor. Satıştan elde edilen rakam yıllık 22 milyon liradan fazla” diye konuştu.
Oğuzlar cevizinin küçük ve yağ oranı yüksek bir ceviz olduğunu söyleyen Oğuz Hantal, bunun için ürettikleri cevizin diğerlerine göre daha lezzetli olduğunu ifade etti. İlçenin tek geçim kaynağının ceviz olduğunu kaydeden Hantal, cevizde Türkiye'nin yüzde 3 ihtiyacını karşıladıklarını, bunu yüzde 30'lara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Bu yıl cevizin perakende satış kilogram fiyatının 30 ila 35 TL arasında olacağını dile getiren Hantal, fiyatlardan memnun olduklarını ifade etti.
Cevizin yanı sıra ceviz fidan satışı da yaptıklarını belirten Hantal, “Şuanda sipariş almaya başladık. Türkiye'nin her yerine fidan gönderiyoruz" dedi.
Ceviz üreticilerinden Necati Pelteci de yaptığı açıklamada, Oğuzlar halkının geçimini ceviz üreticiliği yaparak sağladığını söyledi. Petekçi “Cevizi dalından indirmek tehlikeli ve zahmetlidir. Hasat zamanında kazalarla sonuçlanan durumlarla karşılaşıyoruz. Cevizi indirmek ve toplamak çok zordur. Bizim burada insanlar doğuştan cevizci doğar. Ceviz zahmetli olduğu kadar değerli bir mahsuldür” dedi.

(Yusuf ÇINAR)

Son Güncelleme: 05.10.2017 01:09