22.04.2019, 00:14 286

OĞUZ TURP’UN ARDINDAN

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bugünkü yazımda, Çorum’da bugün çok az kişinin tanıdığı köklü Turp ve Turpoğlu ailesinin bir ferdi ve benim dostum olan Oğuz Turp’un 03/03/2019 tarihinde Mersin’de vefat ettiği hakkında sizleri geç te olsa haberdar etmeyi istiyorum. Yazımı yazmakta gecikmemin nedeni, kendisi hakkında detaylı bilgi edinmeye çalışmamdır.

eski güzel evleri bizim hamamın külhanının bulunduğu Hamam Sokağı’nın köşesinde yer alıyordu. Oğuz’un çiftçilikle uğraşan dedesi 1878 doğumlu Hacı Osman Turp, akrabaları olan Turpoğlu ailesinden Emine ile evlenmiş. Kendisi yedi sene Hicaz’da askerlik yaptığı için hacı olmak imkânını da bulmuş. Ben Almanya’ya gitmeden önce hamamımıza gelen aynı sülaleden avukat Şevket Turpoğlu’nu da tanımıştım.

Babam Hüseyin Samsunlu’nun Hacı Osman Turp ile çok yakın arkadaş olduklarını Cavit ağabeyimin Oğuz’un Çorum’da yaşayan küçük kardeşi Osman’a söylediğini bu yazıyı yazarken öğrendim.

* * *

Edindiğim bilgilere göre;

- “Oğuz, Ankara'nın Samanpazarı semtindeki Semerciler sokağında yaşayan ve ticaretle uğraşan babası Ahmet Turp ile annesi Emine’nin evinde 10/08/1938 tarihinde dünyaya gelmiştir. Kardeşleri, Uğur Turp, Dilek Turp ve Osman Turp’ dur. ilk ve orta okulu Ankara'da tamamlamıştır. Çorum’da yaşayan ve çiftçilikle uğraşan dedesinin hastalanması ve vefatı üzerine 1952 yılında ailece Çorum'a taşınmışlar. Babası dedesinden kalan Çorum'un Paşaköy'ündeki araziyi işlemeye başlamış. Tabii bu arazi işine başlarken çocuklarına güvenerek onlarla birlikte karar almışlar. Çorum’da ilk Unimox Mercedes marka traktörü satın almışlar ve ilk biçer döveri getirmişler.”

- “Babası ehliyetini Çorum Belediyesi’nden almış. O tarihlerde ehliyeti belediye veriyormuş. Oğuz’un tarımla buluşması bu şekilde olmuş. Liseyi Çorum'da bitirdikten sonra üniversiteyi Ankara Ziraat Fakültesinde okumuş ve beş yıllık bir eğitim sonunda ziraat yüksek mühendisi olarak mezun olmuş. Askerliğini yaptıktan sonra Erzincan, Bafra ve Mersin'de Ziraat Bankası Kontrollü Zirai Krediler bölümünde çalışmış. Tarımın sorunlarını gerçek olarak bildiği için tarımla uğraşanlara çok yardımcı olmuş. Çorum'da görev yapmadığı halde birçok çiftçiye şehrimizde de yol göstermiş.”

- “ Lise’de okurken ve Ziraat Fakültesi’ne devam ederken aileye ait tarım işlerini kendisinden üç yaş küçük kardeşi Uğur Turp ile birlikte babasına yardım ederek yürütmüşler.”

* * *

İşte ben bu yıllarda Oğuz ile tanıştım. Oğuz da benim gibi Çorum Lisesi’nde okuyordu. Ama kendisi daha alt sınıflara devam ediyordu. Hatırlayabildiğim kadar sınıf arkadaşları İlhan Ilgaz ve Kenan Sabuncu idi.

dönerken babalarının traktörü sürdüğünü Oğuz ile Uğur’un Unimox’un şoför mahallinde oturduklarını, evlerine saman taşıdıklarını ve evlerinin dar kapısından zorlukla girdiklerini hatırlıyorum.

* * *

Uzun yıllar yurtdışında yaşadığımdan Oğuz ile bağlantım kopmuştu. 2002 yılında Mersin’de çevre konusunda yapılan bir kongrede genç bir çevre mühendisliği öğrencisi kitabımı bana imzalatmak isterken kendisine ismini sorduğumda Sinan Turp demişti. Bunun üzerine “Oğuz Turp senin neyin oluyor” diye sorduğumda “benim babam” şeklinde cevaplandırdı. Ben de kendisine “hemen babanı al buraya gel, ben onun çocukluk arkadaşıyım” demiştim. Bu münasebetle kendisi ile bir araya gelmiş ve uzun uzun sohbet etmiştik

Ziraat Bankası’nın Mersin şubesinde çalışan Oğuz, eczacı Hatice Ülkü ile 1972 yılında evlenmiş. 1977 yılında Ahmet Berkiz TURP ve 1978 yılında Sinan Mehmet TURP dünyaya gelmiş. Mersin’de mutlu bir aile olarak hayatlarını devam ettiren ailenin büyük oğlu Ahmet Berkiz, ortaokul ve liseyi Tarsus Amerikan Koleji'nde okuduktan sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini 4.'lükle bitirerek uzmanlığını Gazi Üniversitesi’nde yapıp Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünü bitirmiş. Şu an tüp bebek ve kısırlık üzerine önemli çalışmaları bulunmakta olup, Avrupa Tüp Bebek Cemiyetinde (ESHRE) proje çalışmalarına katılmakta. Küçük oğlu Sinan Mehmet, 1978 Mersin doğumlu olup ortaokul ve liseyi (Özel Toros Koleji) Mersin’de tamamlamış. Lisans, Yüksek Lisans ve Doktorasını Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünde bitirmiş. Şu an Dr. Öğr. Üyesi olarak Bitlis Eren Üniversitesinde Çevre Mühendisliği bölümünde Bölüm Başkanı olarak çalışıyor.

Oğuz, almış olduğu eğitimle Akdeniz bölgesinin birçok ilinde ve ilçesinde seracılığı yaymış ve oradaki insanlara bu yöntemi öğretmiştir. Bu nedenle emekli olmadan kısa bir müddet önce Ziraat Bankası Adana Bölge Müdür Yardımcılığı görevine getirilmiştir. 2000 yılında emekli olduktan sonra Çorum’la olan bağını hiçbir zaman kopartmamış, burada bulunan arazilerinde ekim dikim çalışmaları yaparak sürekli memleketine gidip gelmiş, aynı zamanda eşine eczanesini kapattığı 2011 yılına kadar destek olmuştur.

Oğuz, zaman zaman beni Mersin’den arayarak oğullarının akademik yönden gelişimlerini anlatırdı. Son zamanlarında bile tarlalarına neler yapacağına dair planları olan hayatı yaşamayı çok seven bir insan olan Oğuz, bu enerjisini topraktan aldığına inanırdı. Bu arada ailenin Paşaköy’de bulunan tarlalarındaki Oğuz ve 1998 yılında vefat eden Uğur ile Osman’ın hisseleri durmakta olduğunu, yalnız vefat eden kız kardeşleri Dilek’in hisselerinin başkalarına satıldığını da sizlerle paylaşmayı isterim. Diğer bir ifade ile ailenin çiftçilik faaliyeti bitmemiş olup sürmektedir.

Kendisinin telefonundan mart ayı başında beni arayan bir sağlık görevlisi Oğuz’un Mersin’de kalp krizi geçirdiğini bana bildirdi. Oğullarını aramasını söyledim ve arkadaşımın iyileşmesi için dua ettim. Sinan babasının 3 Mart 2019 tarihinde vefat ettiğini bana bildirdiğinde çok üzüldüm. Sinan’a, babasına Allah’tan rahmet dilediğimi söyledim ve tüm aileye de başsağlığı diledim. Yazıma son verirken mekanının cennet olmasını temenni ediyorum.

Çorumla gönül bağı olan çok sayıda Çorumlu benim gibi Çorum dışında yaşamaktadır. Bilindiği gibi sayıları nerdeyse 1 milyona yaklaşan bu kişileri ben DIŞ ÇORUMLULAR olarak tanımlıyorum. Oğuz da bunlardan birisidir. Unutulmaması için bu satırlarımın Çorum basınında yer almasını istedim.

İstanbul,18 Nisan 2019

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 30 Ekim 2020
İmsak 05:36
Güneş 07:01
Öğle 12:29
İkindi 15:19
Akşam 17:47
Yatsı 19:07

Gelişmelerden Haberdar Olun

@