15.07.2016, 00:21 154

ÖĞÜT KONUSUNDA DÜŞÜNMEK İSTEYENLERE

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Bir dost telefonla beni aradı.
-Öğüt almak ile öğüt vermek nedir, dedi, telefonu kapatıverdi. Bana da bu iki soruya cevap aramak düştü. Konu ile ilgili verilerimi açtım. İse de, öğüt sözcüğü ile başladım.
Öğüt nedir:
Sorana, soracak olana yan ibir kimseye doğru, en doğru yolu göstermektir. O kişi kötü davranışlarından sakındırmaktır, alıkoymaktır. Öğütün eşanlamlısı da “nasihat”tır.
Öğüt vermek:
Öğüt verecek kişinin bir birikimi olması gerekir. Kişi, kişilik sahibi olmalıdır. Güvenirliği bulunabilmelidir. Yol gösterecek nitelikte olmalıdır. Öğüt almak kimseler de yok ise, boş yere konuşmamalı ve hatta yazmamalıdır.
Öğüt almak:
İnsanoğlu, her yaşta, bir şeyler öğrenmek ister. Kendisine yol gösterebilecek birisini arar. O kişinin güvenilir olanını seçer. Merak ettiği şeyi sorar. O konuda beklediklerini bulur. Düşünür, uygulamasını yapar.
Öğüt almak isteyen kişi, sizi içtenlikle dinleyemiyorsa havanda su dövmüş olursunuz. Söyledikleriniz bir klaktan girer, diğerinden de iz bırakmadan çıkar gider.
Öğüdün amacı nedir:
Öğüt almak isteyenlere iyileri, güzelleri, doğruları, gerçekleri öğretip kötülüklerin karşısında sabırlı, inatla durmasını sağlamaktır.
Neler öğüttür:
Anayasalar, yasalar, gelenek ve görenekler, inanç alanında söylenilen her şeyleri, sözler, deyişler, deyimler.. birer öğüttür. Eğer dünyada öğütler dinlenebilseydi savaşlar bile olmazdı. Her insan da, insanı, insan olarak kabullenebilirdi, onları her çeşit felaketlerden korur idi.
Öğütler ilkeler durumuna getirilebildiği gün, sorumluluklar bilinebilir, sorumluluk sahipleri de bir karıncanın kazaya uğramasından vicdan azabı çekebilirlerdi, diye noktaladım. Düşünebilmenizi içtenlikle diledim. Çünkü bir insana, insanca düşünebilecek beyin işlevine de sahibiz. Yalan mı?
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@