27.11.2017, 00:28 536

ÖĞRETMENLER GÜNÜ ve ÇORUM ÖĞRETMENEVİ’NİN TARİHİ-1

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bugün Öğretmenler Günü. Bana ve Türk gençliğine öğrettikleriyle yeni ufuklar açan öğretmenlerime, eğitim ve öğretim seferberliğini başlatan Mustafa Kemal Atatürk’e ve bugün milyonlarca genci eğiten tüm öğretmenlere verdikleri bu yüce ve kutsal hizmet için teşekkür ediyorum.

Dağ başında bir öğretmen ve geleceğimiz çocuklar…

Bu vesile ile eğitim konusuna, Atatürk’ün ne kadar önem verdiği aşağıdaki anlatımdan daha iyi anlaşılacaktır.

9 Eylül 1922 akşamı İzmir büyük kurtarıcısını ağırlanmaktadır. Halide Edip Adıvar Başkomutana yaklaşır, kendisini kutlamak ister ve sorar:

“Paşam, hayatınızın en büyük mücadelesini, nihayet tarihin kaydettiği en büyük bir zaferle, büyük başarılarla bitirdiniz, ne kadar bahtiyarsınız kim bilir?” Bu övgü taşıyan sözlere Mustafa Kemal Paşa’nın verdiği cevap: “Halide hanım, mücadelemizin bence en küçük kısmını bitirdik. Geri kalmış halkımızın yetiştirilmesi ve milletimizin Batı medeniyeti seviyesine ulaştırılması için asıl ve büyük mücadelemize şimdi başlıyoruz” olmuştur.

Cumhuriyet kurulduğunda kadınlarda yüzde 3.5, erkeklerde yüzde 16.5 ve ortalama %10 olan okur yazarlık seviyesinin (yüzde 90 okuma yazma bilmiyor) başlatılan bu seferberlik sonunda Türkiye İstatistik Kurumundan (TÜİK) alınan 2015 Eğitim istatistiklerine göre, Türkiye’de 6 yaş ve üzeri okuma yazma bilmeyenlerin oranının yüzde 3,78 olduğu belirlenmiştir. Erkeklerde okuma yazma bilmeyenlerin oranı yüzde 1,29’da kalırken, kadınlarda ise bu oran yüzde 6,28 olarak hesaplanmıştır. Çorum’da ise bu oran yüzde 5.7’dir. Bu oranlar dikkate alındığında zaman zaman da kalitesi hakkında tenkitler yapılsa da çok önemli adımlar atılmıştır. Bu gelişmeyi sağlayan kaybettiğimiz öğretmenlerimizi rahmetle anarken bugün bu faaliyetleri yürüten öğretmenlere böyle bir günde bir defa daha şükranlarımı sunmak isterim.

Atatürk’ün eğitimsizlikle savaşında, çağdaş uygarlığa ulaşma çabasında ve dinamik ideale ulaşmada en çok yaslandığı, güvendiği ve ilgi gösterdiği meslek grubu “her düzeyde öğretmen”lerdir. Bu nedenle Atatürk: "Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır." demiştir.

Ülkemizde 24 Kasım’ın öğretmenler günü olarak kutlanması ve ülke çapında öğretmenevlerinin yapılması 44. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından kararlaştırılmış ve kutlamalara 1981 yılında başlanılmıştır. Öğretmenler gününün Türkiye'de 24 Kasım'da kutlanmasının nedeni Bakanlar Kurulu'nun Mustafa Kemal Atatürk’e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" unvanını 11 Kasım 1928'de yaptığı toplantıda vermesi ve bu unvanın, 24 Kasım'da Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayımlanması ile resmileşmesidir.

Başöğretmen Atatürk

SÜRECEK

Kaynaklar:

- http://www.milliyet.com.tr/ogretmenler-gunu-ilk-ne-zaman-egitim-2559935/

- http://www.sanalbasin.com/mobil/81-ilin-okur-yazarligi-aciklandi-21198454

- http://www.atam.gov.tr/dergi/sayi.../ataturkun-egitim-konusunda-gorusleri-

- http://www.belgelerlegercektarih.wordpress.com

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@