05.07.2012, 00:00 86

ÖĞRENMENİN YAŞI YOKTUR -2-

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Başka bir deyimle, yeni buluşlarla üretilen, araçlardır, aygıtlardır ve yöntemlerdir.

İcatların her biri insanların hayatında sürekli olarak kolaylıklar sağlar. En önemli icat, teknikte teker ve tekerlektir. İkincisi ise kalem ile yazıdır diyelim bu kez de bu iki sözcüğü tanıyalım:

Kalem: Kalem bir araçtır. Elle yazı yazmak, çizgi çizmek için kullanılan ucu sivri, çubuk biçiminde üç parmak arasına alınan bir araçtır. Çeşitleri vardır: Kurşun kalem, dolma kalem, boyama kalemi gibi. Ayrıca taşçı, oymacı, keski kalemleri de yapılmaktadır. Kalem olmasaydı, insanlar öğrendiklerini, bildiklerini, buluşlarını, kültürlerini, gelenek ve göreneklerini gelecek kuşaklara aktaramayacaklardı. Eğitim ve öğretim bugünkü düzeyine gelemeyecekti.

Kalem ile ilgili bir okuma parçamızı okuyunca ne söylemek istediğimiz net olarak anlaşılacaktır.

YAZI: Bir düşüncenin işaretlerle saptanmasıdır. O işaretler ise her alfabede yer alan harflerdir. Harfler ise kavimlere, ülkelere göre değişebilir. En yaygını Latin alfabesidir. Arap alfabesi, Çin alfabesi… gibi çeşitleri de vardır.

Bugünkü yazılı basının önemi bunu ispatlar. Yazı, bir yerde insan hayatının vazgeçilmez iletişim kaynağıdır.

Kalem üzerine bilgiler:

Dünyadaki toplumlar içerisinde ikisinin adı önce söylenir.

Birincisi, Türk toplumudur. Orta Asya’da yaşamıştır. Kuraklık başlayınca göç etmek zorunda kalmıştır. Batıya doğru göçünü sürdürmüştür. Kültürünü de oralara götürmüştür.

İkincisi, Çin toplumudur. Çin Seddi’ni kurarak yaşamını sürdürmüştür. Şu anda da dünyada en çok insanı olan ülkedir.

Türk toplumu, Şamanizm inancında iken İslam Dinini kabul etmiştir. Allah’a inanır. Peygamberi olarak Hz. Muhammed Mustafa’yı bilir. Din kitabı olarak Kur’an-ı Kerim’e kalpten bağlıdır.

Kur’an kitabımız Arap kavmine Allah tarafından peygamberimiz Hz. Muhammed’e vahiy yoluyla gönderilmiştir. Gelen her ayet yazılı hale getirildiği için din kitabımızda hiçbir değişiklik olmamıştır. Kur’an’ın dili klasik Arapça’dır. Araplar bile ayetleri zor anlar. Ayrıca Kur’an’ın dili şiir şeklindedir. Ayetlerin anlamını da insanlar kültürlerine göre yorumlayabilirler. Bir insanın Kur’an’ı iyi anlayabilmesi için Arapça, Farsça, Osmanlıca, İngilizce bilmesi gerektiği hep söylenir. İslam dinini kabul eden bir insanın kendi dili ile beş dil daha bilmesi gerekir. Bu ise olanaksızdır. Biz dün kitabımızı meallerden öğreniyoruz. Buraya kadar olan bir giriştir. Şimdi de 96. sure olan Alak suresine bir göz atalım: Ayet:

4. “Çünkü Allah, kalem ile yazıyı öğretti” diyor.

Bizleri düşünmeye yöneltiyor. Kalem ile yazıyı bugün her Türk bilir ama bu ayetin bu kısmını bilemeyebilir. Şimdi sizlere şu soruları soralım:

-Allah kalemi öğretti ama ondan kim yararlandı?

-Allah yazıyı öğretti ama bundan kim yararlandı?

-Neden bizler yararlanamadık?

Bu sorulara cevap verebilmek için de Kur’an’daki 97. ayette düşünmemiz gerektiğini okuyun. Düşünebilirseniz Allah’ın sevgisini kazanabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@