03.07.2012, 00:00 123

ÖĞRENMENİN YAŞI YOKTUR -1-

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Dünyadaki nimetlerin çoğuna sahip olanlar her olaya tepeden bakmayı iyi bilirler. Yorumlarını da bu açıdan yaparlar.

Her şeyin bir tepe noktası olduğu gibi, bir de onun tabanı vardır. Tabanda yaşayanlar ise her olaya tabandan başlayarak kendilerini anlatmaya çalışırlar.

Bu iki görüşün ortak noktasını bulmak, bu iki kesimde yaşayan çalışkan, dürüst, gerçekçi insanların gayretlerine bağlıdır. Bunların içerisinden çıkan icatları (buluşları) ile tüm insanların yaşamlarını kolaylaştıranları unutmamak gerekir. Teknolojinin bugün getirdiği tüm buluşların bir hareket noktası vardır. Bazı yazarlara göre de bu iki konu öne çıkarılır:

1. Teker-Tekerlek:

Şimdi bu iki sözcüğü kısaca açıklayalım:

Teker: Merkez denilen bir erkenin (mil) çevresinde dönebilen bir kurs ya da bir çembere verilen addır. Ağaçtan, madenden yapılabilir.

Tekerlek: Teker biçiminde olan, bir eksen etrafında dönebilen aracın ta kendisidir. Bugün insanların yaşamında önemli yeri olan arabaların ana parçalarından birisidir. Tekerleğin bulunması, tramvayları, trenleri, traleybüsleri insanlığın hizmetine sunmuştur. Tekerlek olmasaydı uçakları yere indirmek imkansızlaşırdı.

Tekerleğin bulunuşu bir icat (buluş)tur. Biraz da bu sözcüğün anlamına azıcık göz atalım:

İcat (buluş) nedir?

Toplumsal yaşamda kimsenin düşünmediği ve bulamadığı bir şeyi yaratmadır yani ortaya koymadır. Eşanlamlısını da herkes bilir, buluştur.                     (SÜRECEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner443
banner255
banner133
10°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Ocak 2021
İmsak 06:21
Güneş 07:48
Öğle 12:58
İkindi 15:33
Akşam 17:57
Yatsı 19:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@