28.12.2013, 23:32 141

NOEL KUTLAMALARI İSLAMİ DEĞİLDİR - 2 -

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Noel ise Hıristiyanların, Hz. İsa'nın doğum günü olarak (Katolik ve Protestanların) 25 Aralıkta; Ortodoksların ise 5 Ocakta kutladıkları gündür.( Hayat Ansiklopedisi, Cilt. 5, S. 2467)
Çam Ağacı Süsleme
Ömrün uzayacağına inanılarak ışık ve süslerle donatılan, Noel’den birkaç gün sonra çöpe atılan “çam ağacı süsleme” âdeti de putperest Ermenilerin Amanor isimli putlarının şerefine 20 Aralık-10 Ocak tarihleri arasında düzenledikleri kutlama törenlerinden kalma bir âdettir. Değil Müslümanlar için, Hıristiyanlar için dahi batıl olan putperest Ermeni âdetlerinden biridir.
Noel Hediyesi
Noel hediyesi de, Yahudilerin putperest dönemlerinden kalma, Baal adı verilen putun bayramı dolayısıyla birbirleriyle hediyeleşme âdetidir. Bu âdet, hak dinlerin gelmesinden sonra da devam etmiş ve Hz. İsa'nın doğum günü vesile edilerek, babaların annelerin ve velilerin aldıkları hediyeleri Noel Baba diye yutturdukları mahallin papazına vererek ve Noel (Yılbaşı) Gecesi, “Noel Baba size sevdiğiniz hediyeleri getirecek” diyerek çocukları ve gençleri Noel Baba’nın yılbaşında getireceği hediyelerle, Noel Baba’nın şahsında Hıristiyanlığa ısındırma senaryoları düzenlenmektedir. (Hayat Ansildopedisi)
Hz.İsa’nın Doğum Tarihi Nedir?
Yukarıda da kaydedildiği gibi Hz.İsa’nın doğum günü, Hıristiyanlığın Katolik ve Protestan mezheplerine göre 25 Aralık, Ortodoks mezhebine göre ise 5 Ocak tarihidir.
Tüm Hıristiyanlık âlemi, Hz. İsa’nın doğum tarihini 25 Aralık olarak kabul etmektedirler.
Onun içinde Hıristiyanlar tarafından, bu tarih Hz. İsa’nın doğum günü olarak kutlanmaktadır. (Hayat Ansiklopedisi Cilt. 3, S. 1689)
Bugün kullanılan miladî takvimin başlangıç günü Hz. İsa'nın doğum günü olarak kabul ediliyor. Halbuki Batı tarihçilerinin bir kısmı Hz. İsa’nın milattan 4-6 yıl önce doğduğunu kabul ediyorlar.( Hayat Ansiklopedisi, Cilt 3, S. 1689) Bazıları da Yunan filozofu Eflatun ile (ölümü M.Ö. 347) aynı dönemde yaşadığını ileri sürüyorlar.(Peygamberler Tarihi Ansiklopedisi, Cilt. 5, 520)
İslam âlimlerine göre ise Hz. İsa’nın doğumu ile Hz. Muhammed'in (s.a.v.) doğumu arasında 1000 sene zaman farkı vardır (Peygamberler Tarihi Ansiklopedisi, Cilt 5, S. 21).
Bu fikirden hareket ederek Hz. İsa’nın milattan 300 yıl önce doğduğu ileri sürülmektedir.
Hz. İsa'nın doğum tarihi üzerinde hem Batı, hem de İslam âlimlerince şüpheye düşüldüğüne göre, doğum günü üzerinde şüpheye düşülmesi doğaldır. Bu durumda Hz. İsa’nın doğum günü de 1 Ocak değildir. Bu 1 Ocak tarihi yukarıda da işaret edildiği gibi Bizans İmparator’u Kostantin’in, Hıristiyanlığa girdiği günün yıl dönümüdür.
Hıristiyan âlemi tarafından kutlanan ve bizim de Avrupalılaşma özentisinden ve onlara benzemek için dinî ve millî bütünlüğümüzü zedelercesine her şeyi olduğu gibi kabul etmemizden dolayıdır ki, putperest Ermeni ve Yahudi âdetlerini yaşatma uğruna 1 Ocak tarihini yılbaşı olarak kutluyoruz.
Görüldüğü gibi yılbaşı, Noel, Noel hediyesi ve çam süsleme âdet ve gelenekleri İslamî olmadığı gibi, gerçekten 1 Ocak tarihi de Hz. İsa’nın doğum günü değildir. Halkının en az yüzde doksan beşi Müslüman olan üIkemizde, necip milletimizin evlatlarından bir kısmının, dinî ve millî örf, âdet ve geleneklerimize taban tabana zıt olan yılbaşı ve Noel baba kutlamaları, çam süslemeleri ve Noel baba hediyesi safsatalarına bilmeden, körü körüne alet olmaları, çok üzücüdür. Kendi dinî ve millî o kadar çok ve güzel örf, âdet ve geleneklerimiz vardır ki, bunları yaşayıp, yaşattığımız zaman başka kültürlerde mutluluk aramamıza ihtiyacımız kalmayacaktır. Bütün şan, şeref, şahsiyet ve başarı İslam’dadır. İslamî inanç, ibadet, ahlak, örf ve âdetleri ile yaşamaktadır.
Unutmayalım ki, gayri müslimlerin, inanç, örf, adet ve geleneklerini öne çıkararak, kendi dinimizin güzelliklerini ötelemeye çalışmak büyük günahtır. İslam dininde bir kötülüğe önderlik yapmak günahtır ve o kötülüğü yapanların günahınada bu önder ortaktır. İlk insan öldüren Adam (as)ın oğlu kabildir. O kardeşi Habili öldürerek insan öldürmek gibi bir kötülüğün yolunu açmıştır. Ondan sonraki bütün adam öldürmelerinden kaynaklanan günah kadar bir günahta Kabile yüklemektedir.
Her müslümanı; evine başka din ve inançların, dinimize aykırı örf adet ve geleneklerini taşıyıp, aile fertlerine uyğulatması ve öğretmesinden sorumludur, hem günah işlemiş, hem de işletmiş olur ve iki yönlü günaha mahkum olur. Yıl başında bu yanlışların halkımız tarafından, benimsenip uygulanmasına vesile olan herkes bu günahın manevi sorumlusudur ve suçludur.
Her şeyden önce bilinmelidir ki; yıl başını bahane ederek, batıl dinlerin inanç, örf, adet ve geleneklerini, bir özenti olarak bile olsa; piyango bileti alarak, çam süsleyerek, hindi keserek hatta içki içerek veya kumar oynayarak pratiğe taşımak suretiyle, kendi Hak olan inancımızın ve ona dayalı örf adet ve geleneklerimizin yerine koyarak, dünya hayatımızı onlarla gülerek ve eğlenerek geçirmek bize bir şey kazandırmaz. Çünkü gülerek günah işleyen, ağlayarak cezasını çekecektir. Dinden örf adet ve geleneklerden verilen tavizler sadece maddi ve manevi kaybımıza sebep olur. Bu türlü davranışlar bizim hem dünyamızı ve hemde dinimizi zedeler. Merhum Mehmet Akif burumu bakın şu mısralarında ne güzel ifade etmiştir.“Yamadık dünyamızı yırtarak dinimizden. Dinde gitti dünya da gitti elimizen.”
Kendi inanç, örf adet ve geleneklerimizi yaşamaya çalışalım, gayri müslimlerin inanç örf adet ve geleneklerine özenmeyelim.
Yeni bir yıla girerken, geçmişimizi sorgulayalım, günümüzü müsbet yaşamaya çalışalım, geleceğimize ait güzel ve faydalı plan ve projeler yapalım.
Önümüzdeki Çarşamba günü idrak edeceğimiz, miladi yeni yılın milli birlik, beraberlik ve kardeşliğimize, mazlum mülümanların kurtuluşuna, insanlığın hidayetine ve her türlü hayırların fethine ve her türlü şerlerin de define vesile olmasını Cenab-I Haktan niyaz ediyorum. Değerli okuyucularımın yeni yıllarını tebrik ediyorum.
Selam, saygı ve dua ile.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 05:01
Güneş 06:25
Öğle 12:37
İkindi 15:58
Akşam 18:38
Yatsı 19:57

Gelişmelerden Haberdar Olun

@