26.07.2012, 00:00 289

NİÇİN?, NEDEN? SÖZCÜĞÜ ÜZERİNE

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Durup duruyorken bu iki sözcüğü ele almama bir anlam veremeyeceğinizi seziyorum. Bu iki sözcüğü neden seçtiğimi açıklamak istiyorum.

Yakınlarda 64. Kitabımın basımı yapıldı. Çevreme, dostlarıma, bazı kişilere imzalı hediye kitap gönderiyorum. Yalnız üç kişiden cevap aldım. Onların tesbitlerini aktarmak isterim.

-4+4+4 hengamesinde Niçin? Atatürk De Atatürk kitabınızın yayınlanmasını çok yerinde buldum.Fotoğraflarla Atatürk’ün anlatılmasını okuyanlara bırakmışsınız. Kutlarım sizi.

-Niçin? Atatürk De Atatürk kitabınızı aldım, okudum, düşündükçe bir kez daha Atatürk’ü; çocuk, ağaç, insan sevgisini daha yakından öğrendim. Bu üç varlığı sevemeyenlere bir ders olsun. Elinize, beyninize sağlık.

-Niçin? Atatürk De Atatürk kitabınızı aldım, okudum, niçin yazıldığını da anladım galiba? Teşekkür ederim. Kitabın ismini koyarken Niçin? Yerine Neden? Demediğinizi anladım ama, bir de sizden öğrenmek istedim. Hoşgörünüze sığınırım.

Bu konuşmalardan üçüncüsü beni çok düşündürdü. On gün zihnim Niçin ile Neden üzerinde çakılı kaldı. Sonunda bu yazı oluştu. İyi anlatamamış isem 89 yaşıma bağlayınız diyeceğim!

Niçin? Sözcüğünün anlamı:

Sözcük bir zarftır. Şu anlamları içerir:

-“Bir olayın maksadını, nedenini sormak için kullanılır. Örnek verelim: İnsanlarımız niçin okumuyor? –Niçin düşünmüyor? –Niçin değerlendirmiyor? –Niçin paylaşmıyor? –Niçin uygulamıyor?

Maksat sözcüğünün anlamı: İstenilen şey, amaç, niyet, erek anlamında kullanılıyor. Kitabım adında Niçin’in yer alma sebebi de ortaya çıkıyor. Çünkü Atatürk verilen örneklerdeki beş kavramı içimizde en iyi başaran bir kişiliğe sahiptir.

Neden? Sözcüğünün anlamı: Neden sözcüğü de şöyle açıklanıyor:

-Bir olay, bir duruma yol açan başka bir olay ya da durum.

-Felsefede, bir oluşa yol açan şey.

-Eşanlamlısı isesebep.

Kitabın adında Neden sözcüğünün kullanılmaması çok iyi olmuş. Çünkü Niçin? Sözcüğünün çağrıştırdıklarını aynen veremiyor. Bu da benim yorumum oluyor.

*      *      *

64. kitabım yayınlandıktan sonra şunu daha iyi kavradım. Bugün çoğunluğumuz:

-Bana ne? –Aman sen de – Neme lazım – Beni ilgilendirmez – git be sen de, derken, Atatürk, yaşamı boyunca bu sözcüklerin anlamlarına yer vermeyen tek insanımızdır, bu da böyle biline!*

*Atatürk gibi düşününce yoruldum deme, koşuya devam yazısı kitabın 35, 36. Sayfalarındadır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner443
banner255
banner133
10°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Ocak 2021
İmsak 06:21
Güneş 07:48
Öğle 12:58
İkindi 15:33
Akşam 17:57
Yatsı 19:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@