21.05.2020, 00:06 96

NİCE 19 MAYISLARA VE NİCE MÜBAREK GÜNLERE

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Önceki gün, çok önemli bir dini günümüzle bir milli günümüzü birlikte kutladık.

Manevi değerlerimizden olan, en kutsal günlerin başında gelen Kadir Gecesi ile en değerli ulusal günlerimizden olan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın aynı güne gelmesi güzel bir rastlantıydı.

Milletler, bu günlerine sahip çıktıkları zaman dimdik ayakta kalırlar. Ulus olarak biz de bu günlerimize sahip çıktığımız için bize Sevr'de giydirilmek istenen gömleği yırttık. Eğer bu gömleği yırtmasa idik bugün Rodos'ta olduğu gibi, Anadolu'nun bir çok yöresinde camiler kapalı kalacaktı.

Yaklaşık 400 yıl Osmanlı hakimiyetinde kalan Rodos Adası'nda, Osmanlı döneminde yapılan camilerin neredeyse tamamı "restorasyon" gerekçesiyle yıllardır kapalı tutuluyor. Kanuni Sultan Süleyman'ın fermanı uyarınca adada inşa edilen Süleymaniye Camisi ise yalnızca Ramazan ve Kurban Bayramı namazları için ibadete açılıyor.

İstiklal Harbi başlatılmasa idi 1000 yıldan beri bağımsız yaşamış milletimizin büyük bir çoğunluğu Sevr haritasında görüldüğü gibi işgal edilen bölgelerde Türkistan'da olduğu gibi esaret altında yaşayacaktı.

Ne mutlu ki Türk Milleti, planlanan esarete son verdi. Bu mübarek Kadir Gecesi'nde 84 bin 684 camimizden ezan okundu.

Atamızı ve onunla birlikte çalışarak bize çağdaş Türkiye Cumhuriyetini armağan edenleri saygı ve minnetle anıyor, mübarek Kadir gecesinde hepsinin cennetin en güzel yerlerinde nurlarda yatmalarını ve bizlere haklarını helal etmelerini diliyorum.

Yüce Kitabımızda “bin aydan daha hayırlı” olduğu bildirilen Kadir Gecesi'nin sabahında, hepimizin, Allah'ın rahmetine mazhar olmuş kullardan olmamızı temenni ediyorum.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Ekim 2020
İmsak 05:31
Güneş 06:55
Öğle 12:29
İkindi 15:25
Akşam 17:53
Yatsı 19:13

Gelişmelerden Haberdar Olun

@