18.01.2018, 00:06 251

NEW YORK BELEDİYESİ’NİN 'KÜRESEL ISINMA' DAVASI

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Dünyada iklim değişikliği bağlantılı kasırgalar, sel baskınları, yangınlar yaşanmakta ve bunların faturası ağır olmaktadır.

2016 yılında Paris İklim Anlaşması imzalanmıştır. Fosil yakıtların terkedilerek rüzgar, güneş ve diğer temiz enerjilere geçilmesini amaçlayan Paris Anlaşması ile küresel sıcaklık artışının sanayi devri öncesine kıyasla, iklim sistemine tehlikeli boyuttaki insani müdahaleyi engelleyecek düzeyde, 2oC’nin altında tutulması öngörülmüştür.

* * *

ABD, 2016’da 150 kadar ülkeyle birlikte imzalayarak taraf olduğu Paris Anlaşması’ndan çekileceğini 2017 Ağustos ayında Birleşmiş Milletler’e bildirmişti. ABD resmi heyeti yanında Birleşmiş Milletler Bonn İklim Değişikliği Toplantısına (COP 23) katılan “ Gölge Amerikan Delegasyonu’nda yer alan çeşitli kent ve eyaletleriyle (14 eyalet ve Porto Riko) önemli isimler (New York eski Valisi Michael R. Bloomberg ve Kaliforniya Valisi Jerry Brown gibi) Trump ile aksi görüşte olduklarını ortaya koydular ve Paris Anlaşması uyarınca kendi paylarına düşen sera gazı hedeflerini tutturma niyetinde olduklarını açıkladılar.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, ve Fiji Başbakan’ı Frank Bainimarama, Bonn COP23 Toplantısı açılışnda Fiji'li Timothy Naulusala ile birlikte.

* * *

Paris İklim Anlaşmasını destekleyen New York Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun konuya hassasiyetle yaklaştığını ortaya koyan bir gelişme yaşandı. Bu gelişmeyi bana ulaştığı şekilde sizlerle paylaşmayı istiyorum.

“New York Belediyesi, küresel ısınmaya neden oldukları iddiasıyla dünyanın en büyük fosil yakıt üreten enerji firmalarından British Petroleum, Chevron, ConocoPhillips, Exxon Mobil ve Royal Dutch Shell'e dava açtı.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio

Açıklamada, söz konusu firmaların küresel ısınmaya neden oldukları iddiasına yer verilirken belediyenin, New York halkını küresel ısınmanın etkilerinden korumak için geçmişte yapılan harcamaları ve gelecekte uğranılacak milyarlarca dolarlık maddi zararı tazminat olarak talep ettiği belirtildi.

İklim değişikliğine karşı New York Belediyesinin milyarlarca dolara ihtiyaç duyduğu ve bunun temiz su ve atık altyapısı, kıyı güvenliği, sıcaklık değişimi ve kamu sağlığı kampanyaları gibi harcamalar için kullanılacağı bilgisine yer verilen açıklamada, belediyenin New York halkını yükselen deniz seviyesi, güçlü fırtınalar ve aşırı sıcaklara karşı korumak için 20 milyar dolarlık bir programı yürürlüğe koyduğu ifade edildi.

Enerji firmalarının, fosil yakıtların kullanımının atmosfere ve iklim değişikliğine olası etkilerinin 1980'lerden beri farkında olduklarının öne sürüldüğü açıklamada, bu şirketlerin küresel ısınma ve etkileri hakkında "bilerek aldatma ve inkar kampanyalarına" katkıda bulundukları iddia edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, "İklim değişikliği daha kötüye gittikçe, bizi açgözlülükleriyle bu pozisyona sokan fosil yakıt şirketleri New York'u daha güvenilir ve dirençli yapma maliyetini omuzlarına almalıdır." ifadesini kullandı.

Ayrıca, belediyenin 189 milyar dolarlık emeklilik fonundaki fosil yakıt rezerv sahiplerinin sermayelerinin gelecek 5 yılda elden çıkarılacağı bilgisine yer verilen açıklamada, belediyenin emeklilik fonunda 190'dan fazla enerji firmasına ait olan 5 milyar dolar civarında menkul kıymetler olduğu kaydedildi.”

* * *

Anlatılanlar bizi uyarmalı. Gidişat kötü ve durumu değiştirmek bizim elimizde.

Bizde benzeri davalar açılır mı bilemiyorum. Bildiğim bir şey var. O da, ülkemizin enerji bakımından dışa bağımlı olduğudur. Bunun için fosil yakıtlardan uzaklaşılması ve güneş, rüzgar, su ve diğer temiz enerji kullanımı sağlanmalıdır. Ayrıca bireyler olarak kendimizin ve yakınlarımızın gereksiz enerji tüketimini engellenmeliyiz.

sokağınızda, caminizde, okulunuzda ve benzeri yerlerde boşa yanan lambalara ve boşa akan sulara birey olarak sahip çıktığınızı kendi kendinize sormanızı da bu vesile ile öneriyorum.

İstanbul, 16 Ocak 2018

Kaynaklar:

-New York Belediyesi'nden Enerji Devlerine 'Küresel Isınma' Davası, TurkishNY.com, 10. 1.2018

-”What Happened (and Didn’t) at the Bonn Climate Talks”, https://www.nytimes.com/2017/11/18/climate/bonn-climate-cop23.htm

-“What’s at Stake in the Bonn Climate Talks?”, https://www.nytimes.com/2017/11/10/climate/bonn-climate-change-conference.html

- Ahmet Samsunlu, “Küresel Isınma ve 2015 BM Paris İklim Zirvesi (COP21)”, Su ve Çevre Teknolojisi Dergisi, Ocak 2016 Sayısı

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@