14.04.2015, 00:08 449

NEVŞEHİR SEYAHATİMDE KAPATILAN BELDELERİN SORUNLARINI DİNLEDİM !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Daha önceki yazılarımda, Su ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Havza Yönetimi Planlaması Dairesi Başkanlığınca 16-18 Nisan 2013 tarihlerinde Nevşehir’de düzenlenen ‘2. Uluslararası Nehir Havza Yönetimi’ Üst Düzey Sempozyumu'na katıldığımı sizlerle paylaşmıştım.
Sempozyumun ilk günü açılış töreni ve konuşmalarından sonra Ürgüp İlçesi Başdere Beldesinde Sempozyum üst düzey protokol ve yabancı uzmanların katılımıyla Ağaç Dikim Töreni gerçekleştirildi.
Belde Belediye Başkanı Mustafa Kahraman konuşmasında Beldelerinin çıkarılan Kanun gereğince 30 Mart 2014'de kapanacağını büyük bir üzüntü ile bizlerle paylaştı. Daha sonra sohbet ettiğimiz halk da Belediyelerinin kapatılmasından çok üzgün olduklarını belittiler.
Bilindiği gibi Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile birlikte Mahalli İdareler Seçimlerinin ardından Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2011 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre nüfusu 2 binin altında olan Nevşehir'de toplam 21 belde belediyesinin kapandığını Başkan Kahraman üzülerek anlattı. Belde statüleri sona eren beldelerin bir bölümü bağlı oldukları ilçelere mahalle olarak bağlanırken bazıları ise köy statüsüne kavuştular.
Aynı dönemde Çorum’da da 22 belde belediyesi kapandı. Genelde o dönemde Türkiye’de mevcut 3025 belediyeden 1631’i kapatıldı. Geriye, 30 büyülşehir, 51 il ,919 ilçe ve 394 belde belediyesi kaldı. Böylece 3025 belediye sayısı 1394’e indi.
Hatırlanacağı üzere 2008 tarihinde,CHP nin Anayasa Mahkemesine itirazı sonucunda, kapatılma ile ilgili kanunun geçici 1. maddesinin birinci fıkrası Anayasa'ya aykırı bulunmuştu. Söz konusu fıkra, nüfusu 2 binin altına düşen 862 belde belediyesinin tamamının kapanmasını öngörüyordu. “Ancak kararla birlikte, turizm öncelikli belediyeler ve kanunun Resmî Gazete'de yayımlandığı tarihte nüfusu 2 binin üzerine çıkanlar kapsam dışında kalmışlardı.”
Bu kapsamda Nevşehir’de Göreme ve Mustafapaşa belediyeleri bu karar çerçevesinde kapsam dışına alınmıştı. Çorum’da buna uyan belde belediyesi olmadığı için kapanmaktan kurtulan olmadı.
O dönemde konu ile ilgili açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ;
“Almanya yüzde 30 belediyelerini kapattı. Japonya yüzde 40, Kanada yüzde 40 kapattı. İdari sistemleri biraz daha berraklaştırmak lazım. Belediyelerin faydası yok değil, 2 binin altına düşen belediyelerin faydası var. Ama hizmetlerin başka türlü getirilmesi lazım. Belediye binası, Başkan, encümen, meclis üyeleri, personel, makine parkı çok ciddi giderler. Biz o işi çok ciddi tarttık.’’şeklinde konuya yaklaşıyordu. Nitekim,Çorum’da kapatılan 22 belde belediyesinin 27 milyon TL borcu İl Özel İdaresi’ne devredildi.
Ben etrafındaki köylerle birlikte bir bütün oluşturduğu bu küçük yerleşimlerin kapatılarak öksüz bırakılmasını hissi olarak kabul edemiyorum. Bu belde belediyelerini en küçük bir yerel yönetim birimi olarak görüyorum. Bir zamanlar ülkemizde bucak müdürlükleri vardı. Onlar da kapatıldı. O zamanlar da buraların yalnız bırakıldığını düşünmüştüm. Yıllarca belde olmuş bir yörenin böyle bir yalnızlığa terk edilmesi o insanlar için çok üzücü olsa gerek. Diğer taraftan daha da üzücü olan kanunda nüfusu 2000 olan yerleşimlerde belediye kurulur hükmüne rağmen köylerin nüfuslarının şişirilmesi ve buna göz yumularak buraların belediye olmasının sağlanmasıdır.
Çorum’da kapatılan belde Bblediyelerinden ikisi ile önceden ilişkim vardı. Bunlardan birisi Seydim Belediyesi diğeri ise Hacıhamza Belediyesidir.
Bakanlık dönemimde Seydim köyü muhtarı Yusuf Satıcı beni sık ziyaret etti. O dönemde köye oldukça fazla yatırım yapılmasını sağladım. O köyde kurulması karara bağlanan ‘Yatılı Bölge Okulu’nun 1983 seçimlerinden sonra iptal edilmesi üzerine köye bir ortaokul yaptırılmasını sağladım. Seydim Köyü’nde daha sonraki yıllarda Belde Belediyesi kuruldu.
Çorum’a bakanken yaptığım bir ziyarette Hacıhamza’ya da uğramıştım. Bu ziyaretimden sonra Belde Belediyesi tarafından bir sokağa ismim verilmişti. Çorum merkeze ve ilçelerine sayısız hizmetlerime karşılık yalnız bu belde bana böyle bir hatırşinaslık göstermişti.
Evet, bugün artık bu konuda yapılacak fazla bir şey yok… Sosyal bilimciler bu kapatmanın yarattığı sorunları muhakkak inceleme konusu yapacaklardır.
Ben bir defa daha buraların öksüz bırakıldığına inanıyorum ve buralarda belediye hizmetlerinin nasıl verildiğini merak ediyorum.
İstanbul, 12 Nisan 2015
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@