26.03.2015, 00:03 1899

NEVŞEHİR GEZİM VE KAPADOKYA BÖLGESİ-2

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

MS 3. yüzyılda Kapadokya'ya gelen Hıristiyanlar için bölge bir eğitim ve düşünce merkezi olmuştur. 303-308 yılları arasında Hıristiyanlara uygulanan baskılar iyice artmıştır. Fakat Kapadokya baskılardan korunmak ve Hıristiyan öğretiyi yaymak için ideal bir yerdir. Derin vadiler ve volkanik yumuşak kayalardan oydukları sığınaklar Romalı askerlere karşı güvenli bir alan oluşturmuştur. Bölgedeki son Hıristiyanlar 1924-26 yıllarında yapılan mübadeleyle, arkalarında güzel mimari örnekler bırakarak Kapadokya'yı terk etmişlerdir.


El Nazar Kilisesi

Derinkuyu ve Kaymaklı yeraltı şehirleri bunlardan sadece iki tanesidir. Düşman baskınlarından kaçan binlerce kişinin, aylarca yaşayabileceği şekilde tasarlanan yeraltı şehirleri çok katlıdır ve barış zamanında da depo olacak şekilde tasarlanmıştır. Bir labirent (Karışık bölüm, geçit) gibi olup, mutfak, ahır, kilise ve birçok odacıktan ve bunları birbirine bağlayan tünellerden oluşan Kaymaklı yeraltı şehri 8 katlıdır. Günümüzde sadece 4 katı turizme açıktır. Bu yeraltı şehirleri gerektiğinde binlerce kişinin 3-4 ay kalmasına olanak sağlayacak şekilde yapılmıştır. Bu kadar büyük yapıları insanların kazarak yapmış olmaları, hayvanlarını ve erzaklarını içeri alacak şekilde çok amaçlı tasarlamaları, havalandırma ve su gereksinimlerini düşünüldüğünde bir mühendislik harikası olduğunu bizlere göstermektedir..
Kapadokya’da taş işleme sanatı da çok ilerlemiştir. Doğal taşlar iki gruba ayrılır. Değerli taşlar; (elmas, zümrüt, v.s.) ve yarı değerli taşlar; (mermer, onxy, tukuaz vs.). Memleketimizin birçok yerinde çıkan yarı değerli taşlar Kapadokya bölgesinde işlenmektedir. Bu taşlar arasında Turkuaz taşı isminden dolayı özeldir. Türkiye ve birkaç ülkede daha çıkarılmaktadır ve firuze olarak da adlandırmaktadır. Daha ilginç bir taş ise Zultanit’tir. 1980’li yıllarda keşfedilen ve sadece Türkiye’de çıkarılan bir taş olan Zultanit, şeffaf bir yapıya sahiptir ve en büyük özelliği ise farklı dalga boyundaki ışıkta farklı renkte gözükmektedir. Gün ışığında kahverengi gibi görülen bu taş, mavi ışıkta yeşil, sarı ışıkta ise mor bir renk almaktadır. Bölgeyi ziyaret eden yabancı turistlerin bir hayli ilgisini çekmektedir.
Kızılırmak kenarındaki Avanos’ta çömlekçilik çok yaygın yapılmaktadır. Bunda malzeme olarak kullanılan Kızılırmak’ın taşıdığı killerin etkisi büyüktür. Bölge halkı kil çamurunu şekillendirmeyi görsel olarak turistik hale getirmiştir. Şekillendirip, renklendirilen ve fırınlanan çömlekler ve çeşitli ev aksesuarları el yapımı olduğundan turistlerin ilgisini çok çekmektedir.


Kızılırmak, Avanos Zelve

Bölge günümüzde turizm açısından büyük bir öneme sahiptir. Avanos, Ürgüp, Göreme, Akvadi, Uçhisar ve Ortahisar Kaleleri, El Nazar Kilisesi, Aynalı Kilise, Güvercinlik Vadisi, Derinkuyu, Kaymaklı, Özkonak Yeraltı Şehirleri, Ihlara Vadisi, Selime Köyü, Çavuşin, Güllüdere Vadisi, Paşabağ-Zelve belli başlı görülmesi gereken yerlerdir.
Hangi mevsim olursa olsun turistlerin sayısının fazlalığı dikkati çekmektedir. Türkiye’nin ortasında yer alıp, merkezi konumu sayesinde Türkiye nüfusunun kolaylıkla ulaşabileceği bir noktada olmasına rağmen, yabancı turistlerin sayısı yerli turistlerden çok daha fazladır. Özellikle de Uzakdoğulu turistler bu bölgeye çok ilgi göstermektedir. Tur operatörlerinin kültür turları sayesinde rehberleri eşliğinde otobüsler dolusu Uzakdoğulu turiste rastlanmaktadır. Bu bölgenin daha çok gelişmesi için iç turizmde de daha fazla ilgi görmesi gerekmektedir.
Bu gezim esnasında Çorum’a gelen yabancı turist sayısının ne kadar az olduğunu düşünerek üzüldüm. Üzülmemin bir diğer nedeni ise Alacahöyük ve Boğazkale’ye gelen turistlerin Çorum’a uğramadan Kapadokya’ya gitmeleridir.
Beni üzen diğer bir konu ise, bir zamanlar Avanos'daki gibi çömlekciliğin geliştiği Çorum'un bu konuda gelişmesini sürdürememesidir.
İstanbul, 22 Mart 2015
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@