25.03.2015, 00:03 571

NEVŞEHİR GEZİM VE KAPADOKYA BÖLGESİ-1

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Havza Yönetimi Planlaması Dairesi Başkanlığınca düzenlenen ve benim de katıldığım ‘2. Uluslararası Nehir Havza Yönetimi’ Üst Düzey Sempozyumunun 16-18 Nisan 2013 tarihlerinde Nevşehir’de gerçekleştirildiği konusunu, iki köşe yazımla sizlerle paylaşmıştım. Bu yazılarımın başlıkları ‘’NEVŞEHİR'DE 2.NEHİR HAVZA YÖNETİMİ SEMPOZYUMU VE DERİNÇAY’IN KİRLENMESİ’’ ile’’ ÜRGÜP'TE 10 YILDA BİTMEYEN EVLER!’’ idi.
Bu gezim esnasında hazırlanan hem sosyal program hem de Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız’ın gönderdiği program ile gezme imkanı buldum. Bu konuda geniş bir bilgi sahibi olduğunuzu tahmin etmeme rağmen ben de izlenimlerimi ve duyduklarımı sizlerle paylaşmayı istiyorum.
* * *
Kapadokya bölgesi, Nevşehir – Niğde - Kayseri üçgeninde bulunmakta olup doğal güzelliklerini 60 milyon yıl önce aktif volkan olan Erciyes, Hasan ve Melendiz Dağlarına borçlu bulunmaktadır. Çok uzun yıllar boyunca bu dağlardan çıkan volkanik küller ve patlamalar sonucu oluşan bazalt kayalardan ve daha sonra rüzgarın ve suyun durmak bilmez aşındırması sonucu bu ilginç ve eşsiz coğrafya oluşmuştur. Günümüzde resmi olarak Kapadokya adında bir yerleşim yeri olmasa da, yıllardır kullanılan bu isim bu coğrafya ile özdeşleşmiştir. Persler bu bölgeye “Güzel Atlar Diyarı” anlamına gelen KATPA TUKA demişler, bu isim zamanla değişerek günümüzde Kapadokya olarak kullanılmaktadır..
Bölgede sanayi gelişmemiş, zirai çeşitlilik ise sınırlıdır. Patates için uygun toprak şartları mevcut olduğundan Türkiye’nin patates üretiminin büyük çoğunluğu bu bölgede yapılmaktadır. Türkiye’deki ünlü yabancı bir patates cipsi üreticisinin burada fabrikası bulunmaktadır. Yetiştiriciliği yapılan diğer ürünler ise kabak çekirdeği ve bağcılıktır. Bağcılığın yaygın olmasından dolayı şarap üretimi yapılmakta ve dünyaca ünlü, ödül almış şaraplar yine bu bölgede üretilmektedir.
Bütün bunların yanında Kapadokya’nın en dikkat çekici özelliği tabiî ki yeryüzünde nadir görebileceğimiz yer şekilleridir. Bölgedeki ilginç yerlerden biri de Güvercinlik Vadisidir. Zamanında bu bölgeye güvercinler tarafından yuva yapılmış ve bölge halkı dışkılarını ziraai üretimde gübre olarak kullanmaya başlamış . Kışın karla kaplı olduğu zamanlarda güvercinlerin beslenebilmeleri için vadideki peri bacası görünümündeki oluşumların üstüne oluklar açarak buralara buğday ve arpa koyuyorlarmış. Fakat suni gübrelerin kullanılmaya başlamasıyla beraber güvercin nüfusu (popülasyonu) azalmış ama ismi Güvercinlik Vadisi olarak kalmış.


Güvercinlik Vadisi

Peribacalarının en güzel örnekleri Paşabağı’ nda (Zelve) görülebilmektedir. Burada bölgenin en ünlü yapıları olan peri bacalarını görmek mümkündür. Peri bacaları arasında yürümek, onların ne kadar yüksek olduğunu yakından görmek insanı heyecanlandıran bir tecrübedir.


Zelve

Anadolu tarih boyunca stratejik öneme sahip bir geçiş bölgesi olmuştur. Bu bölgede yaşayan halk, savaşlardan ve istilacı kervanlardan korunmak için yeraltı şehirleri yapmışlardır. Kapadokya Bölgesinde savunma amaçlı birden fazla yer altı şehri mevcuttur. Yapımlarına milattan önce Hitit ve Frig uygarlıkları döneminde başlandığı söylenmekte ve 10. Yüzyıla kadar kullanıldığı görülmektedir.
(SÜRECEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@