Kalkınmanın yolu, kalkınmış bir devletin iyi ve güzel yönlerini kopya edip uygulamaktan geçer.

Japonya, sanayide kalkınmış devletlere çalışkan öğrencilerini göndererek onların teknolojilerini öğrenmiş ve kopya etmiştir. İkinci Dünya Harbinden sonra teknolojik atılım yaptığı ilk yıllarda, Japon alet ve edevatları çok sağlam değildi. Öyle bir atılım yaptılar ki bu gün aklımıza gelen her şeyin en iyisini, en kalitelisini üretip dünyaya ihraç edebiliyorlar.

Onların peşinden Güney Kore aynı yolda gitti. Bu gün  Japonya’dan sonra Kore mamulleri de kaliteden ödün vermiyor.

Japonya sanayide dünya devi, onu saymayalım, ama Kore nasıl böyle sanayi devleti oldu? Bu gün Kore’de araba imal eden şu fabrikalar var: Hyundai, İkea, Daewoo, Ssang Yong.

Kore nüfusu Türkiye’den az, yüz ölçümü ise yaklaşık olarak ülkemizin yedide biri kadar. Böyle bir ülke dört tane değişik markada araba üretirken benim ülkem neden üretemiyor ? Buna şaşmamak elde değil. Ben şahsen, güzel vatanımızda bir tane bile araba imal edemediğimize çok üzülüyorum. 

Türkiye bazı şeylerde rekor kırıyor. Örneğin; Avrupa’nın en çok kamyon ve TIR’ı olan ülke Türkiyemizdir. Kamyon bakımından en çok kamyon ve TIR olan ilimiz ise Hatay’dır . Antakya Arap ülkelerine kamyonlarla ihracat yapan bir şehirdi. Maalesef yanlış dış politika yüzünden bir çok sektörde olduğu gibi nakliyat sektörümüz de can çekişir duruma düştü.

Cumhurbaşkanımızdan, sarayda sık sık muhtarlarla yaptığı toplantılar  gibi sanayicilerle, her çeşit arabayı üretmeyi bilen taşeron fabrikatörlerle bir toplantı yaparak, en kısa zamanda milli arabamızın yapılmasını sağlatması dileğimdir. Bu ülke bunu yapacak kapasiteye sahip. Neden kendi kazanacağımız paraları yabancılara sömürtüyoruz ?

*

Avustralya’nın yüzölçümü, Türkiye’nin on misli, ama nüfusu Türkiye nüfusunun üçte birinden az. Buna rağmen, çok eskilerden beri araba yapıyor.

Petrol ucuz olduğu için  arabaların çoğu altı silindirli, 3 litre ve 4 litre motor kapasitelidir. Bu gün için klasik araba endüstrisi ömrünü tamamlamış gibidir. Güneş enerjisi ile ve akü ile çalışan arabalar yapıldı. Bir iki yıl içinde şoförsüz arabalar piyasada olacak.

Renkli televizyonlar çıktıktan sonra ülkemize bir çok siyah – beyaz televizyon fabrikaları kurdurduğumuz gibi,  akü ve güneş enerjisi ile çalışan arabaların piyasaya çıkmakta olduğu bu günlerde klasik bir araba fabrikasını kurarsak şaşmayalım. Öyle de olsa razıyım. Nasıl olsa geç te olsa, güç te olsa  bir gün teknolojiyi yakalarız.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner155